Budúci rok odíde zamestnancom z výplaty viac peňazí do Sociálnej poisťovne, vráti sa im to ale takto

Sociálna poisťovňa v budúcom roku očakáva od pracujúcich rekordnú sumu odvodov, prinesie to vyššie dávky zamestnancom aj živnostníkom. Je za tým očakávané výraznejšie zvýšenie priemernej mzdy zamestnancov, ako aj nárast minimálneho vymeriavacieho základu SZČO.

15.12.2023 09:52
pohovor, odchodné, zamestnanec Foto:
Ilustračné foto.
debata

Sociálna poisťovňa má v budúcom roku zinkasovať od pracujúcich na sociálnych odvodoch rekordnú čiastku. Podľa návrhu rozpočtu poisťovne na roky 2024 až 2026 má ísť o sumu 11,03 miliardy eur. Oproti tomuto roku je to nárast takmer o 1,17 miliar­dy eur.

Vyšší vymeriavací základ

Dôvodom očakávaného výrazného nárastu vybratých odvodov od pracujúcich je výraznejšie zvýšenie priemernej mzdy zamestnancov, ako aj minimálneho vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO). Priemerná mesačná mzda zamestnancov by mala v budúcom roku podľa odhadu dosiahnuť 1 545 eur, kým za prvé tri kvartály tohto roka bola predstavovala 1 383 eur. Minimálny mesačný vymeriavací základ SZČO, z ktorého platia sociálne odvody štyria z piatich povinne poistených podnikateľov, od začiatku budúceho roka stúpne z tohtoročných 605,50 eura na 652 eur. Vyššie mzdy zamestnancov a vyššie vymeriavacie základy SZČO znamenajú pre Sociálnu poisťovňu vyššie príjmy zo sociálnych odvodov.

vyššie dôchodky

Vyššie odvody však zamestnancom a SZČO prinesú vyššie dávky sociálneho poistenia. Sumy dávok nemocenského poistenia, ako je nemocenské, materské, tehotenské, či ošetrovné (OČR) sa v princípe vypočítavajú z hrubej mzdy zamestnanca, resp. z vymeriavacieho základu SZČO, z ktorého sa platili odvody v predošlom kalendárnom roku. Pri stanovení sumy dávky v nezamestnanosti sa zohľadňujú vymeriavacie základy zamestnanca, z ktorých sa platili odvody za posledné dva roky. Vyššie vymeriavacie základy zamestnancov a SZČO sa v budúcnosti prejavia aj vo vyššom dôchodku, ktorý im prizná Sociálna poisťovňa.

debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #odvody #SZČO #vymeriavací základ