Smutné Vianoce bez výplaty má mnoho zamestnancov, mzdy neuhrádza čoraz viac firiem, štát pomáha touto dávkou

Zamestnanci majú väčšie problémy s výplatami od zamestnávateľov ako počas pandémie, pomáhajú dávky zo Sociálnej poisťovne.

24.12.2023 06:00
peniaze, peňaženka, hotovosť Foto:
Ilustračné foto.
debata (6)

Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľa Sociálna poisťovňa len v novembri vynaložila 335-tisíc eur.Sociálna poisťovňa vypláca v tomto roku výrazne viac dávok ako vlani. Ide o dávky pre zamestnanca v prípade, ak mu jeho zamestnávateľ kvôli platobnej neschopnosti neuhrádza mzdu. Garančnú dávku dostalo v novembri 137 osôb, kým v novembri vlaňajška to bolo 66 ľudí. Za jedenásť mesiacov tohto roka túto dávku poberalo v priemere 143 osôb, priemerný počet poberateľov dávky za minulý rok pritom dosiahol 59 osôb. Vyplýva to zo štatistiky Sociálnej poisťovne.

Počet dávok stúpa

Priemerný počet poberateľov garančnej dávky je v tomto roku pritom vyšší ako počas pandemických rokov 2020 a 2021. V roku 2020 totiž Sociálna poisťovňa vyplácala priemerne 136 dávok mesačne a v roku 2021 to bolo v priemere 108 dávok mesačne.

Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľa Sociálna poisťovňa v novembri tohto roka vynaložila cez 335-tisíc eur. Vlani v novembri to bolo 181-tisíc eur. Výdavky na vyplácanie garančných dávok za celý minulý rok predstavovali 1,86 milióna eur. Od začiatku januára do konca novembra tohto roka už pritom dosiahli cez 3,6 milióna eur.

Garančné poistenie

Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Zamestnanec v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, má nárok na jednorazovú dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť jeho nároky vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #Sociálna poisťovňa #výplata