Pracujete v zahraničí, ale bývate na Slovensku? Máte nárok na plný daňový bonus? Pozrite si príklady

Máte nárok na daňový bonus na deti, ak žijete na Slovensku, ale pracujete v zahraničí? Odpoveď priniesol expert na dane a odvody Jozef Mihál.

20.02.2024 06:00
rodina, deti, školáci, knižnica, škola Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Ak daňové priznanie podáva manželka daňovníka a daňový bonus si uplatňuje ona, môže si podľa Mihála za účelom dosiahnutia čo najvyššieho daňového bonusu započítať manželov čiastkový základ dane, ktorý mu vychádza z príjmov zdanených v Rakúsku, či inde.

Ľudia žijúci na Slovensku, ktorí sú zároveň slovenskými občanmi a slovenskými daňovými rezidentami, majú nárok na daňový bonus pre deti aj keď pracujú v zahraničí, napríklad v Rakúsku. Na sociálnej sieti to uviedol expert na dane a odvody Jozef Mihál.

„V daňovom priznaní, ktoré si ako slovenský daňový rezident musíte podať na Slovensku, máte právo uplatniť si daňový bonus na deti a pri výpočte maximálnej sumy daňového bonusu sa započíta aj váš čiastkový základ dane, ktorý vám vychádza z príjmov zdanených v Rakúsku,“ vysvetľuje Jozef Mihál. Ak daňové priznanie podáva manželka daňovníka a daňový bonus si uplatňuje ona, môže si podľa Mihála za účelom dosiahnutia čo najvyššieho daňového bonusu započítať manželov čiastkový základ dane, ktorý mu vychádza z príjmov zdanených v Rakúsku, či inde.

Konkrétny príklad od Jozefa Mihála

Pán Milan pracuje ako zamestnanec v Rakúsku, za rok 2023 jeho príjem znížený o odvody dosiahol sumu 35-tisíc eur. Daň z príjmu platil v Rakúsku, na Slovensku žiadne zdaniteľné príjmy nemal. Pán Milan s rodinou žijú na Slovensku, daňový bonus na tri deti vo veku do 18 rokov si počas roka 2023 uplatňovala vo svojom zamestnaní manželka pána Milana, pani Milada.

Pretože jej príjem nepostačil na vyplatenie plnej sumy (12 mesiacov x 3 deti x 140 eur = 5040 eur, pani Milada si podáva daňové priznanie, typ A. V daňovom priznaní si zapíše do riadkov 32 a 32a údaje svojho manžela a jeho čiastkový základ dane, sumu 35 tisíc eur. V súčte ich čiastkový základ dane dosiahne teda sumu 45 tisíc eur. Z tejto sumy predstavuje 34 percent sumu 15 300 eur, čo znamená, že Finančná správa pani Milade doplatí sumu daňového bonusu do plnej výšky 5 040 eur.

Ako dostať plný daňový bonus?

Ako dostať teda najvyššiu sumu bonusu, aj keď rodič nezarába požadovanú sumu. Môže ho dostať zamestnanec aj s trvalým pracovným pomerom, ale aj živnostník.

Platí, že ak osoba poberajúca daňový bonus nedosiahne požadovanú výšku základu dane, tak si nemôže uplatniť plný daňový bonus. Vie si však oň donárokovať v daňovom priznaní.

Takže si vie navýšiť základ dane pre účely výpočtu výšky nároku na bonus o základ dane z príjmov druhej oprávnenej osoby. Teda napríklad druhého rodiča, ktorý žije v domácnosti s dieťaťom. To znamená, že o daňový bonus v plnej výške nepríde, ak splní po sčítaní v úhrne potrebnú výšku základu dane, to je napríklad pre dve deti minimálne 1 200 eur.

Príklad:

Ak matka má hrubú mzdu 800 eur, tak po novom dostáva daňový bonus na dve deti 187,06 eura. Ak by však zarábala 1 200 eur mohla by dostať plnú výšku bonusu, a to 280 eur.

Mesačne tak príde o takmer 93 eur, čo ročne robí viac ako 1 115 eur.

Má však možnosť, aby o tieto peniaze neprišla. A to tak, že pri ročnom zúčtovaní sa jej môžu peniaze spätne vrátiť. V daňovom priznaní stačí, ak si k nezdaniteľnej čiastke pripočíta manželov (otcov) príjem. Súčet oboch miezd musí dohromady výjsť na minimálnu čiastku 1 200 eur. Po tomto kroku jej bude doplatená suma daňového bonusu. To je spomínaných 1 115 eur.

Dôležitá podmienka

Aby splnili rodičia podmienky na uplatnenie celého daňového bonusu musia spĺňať niektoré kritériá. Napríklad musia žiť spolu pod jednou strechou. Problém môže nastať aj v takom prípade, ak rodičia detí žijú v spoločnej domácnosti, ale otec detí nebude ochotný informovať matku o svojom príjme.

Nízkopríjmovým občanom, týmto môžu vznikať dodatočné náklady na účtovníka alebo daňového poradcu, pretože vyplnenie daňového priznania je komplikované.

Daňové priznanie zlepší aj vyššia nezdaniteľná čiastka

Nezdaniteľná časť pre daňovníka znamená sumu, o ktorú je jeho príjem zbavený zdaňovania. Z minuloročnej sumy 410,24 eura na mesiac, sa zvyšuje na 470,54 eura. To znamená, že ak minulý rok bola mesačná mzda zamestnanca 1 200 eur, zdanilo sa mu 789,76 eura. Dnes sa mu zdaní 729,46 eura. Ak teda zarábal 1 200 eur mesačne (12×1 200= 14 400). Daň zaplatí zo sumy 8 753,52.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #zahraničie #daňový bonus