Za vybavenie vodičáku, pasu či občianskeho už zaplatíte viac. Pozrite si prehľad poplatkov, ktorých suma sa zdvihla a o koľko

Zvýšenie schválila vláda ešte pred Vianocami minulého roka. Slováci si od 1. apríla priplatia za vybavenie pasov, občianskych preukazov aj vodičákov. Poplatky sa zvýšili od 40 do 54 percent. Zámerom úpravy je valorizácia sadzieb vybraných poplatkov. Väčšina z nich sa naposledy menila ešte pred zavedením eura na Slovensku, čo bolo v roku 2009. Až 50 miliónov eur ročne chce vláda vytiahnuť z peňaženiek občanov na zvýšených správnych poplatkoch.

10.04.2024 06:00
Občiansky preukaz Foto:
Ilustračná fotka
debata (7)

Peniaze navyše si pripravte aj pri prepise auta alebo pri vydávaní zbrojného preukazu. Hlbšie do peňaženiek siahnu aj tí, ktorí napríklad plánujú svadbu alebo aj potrebujú previezť zosnulú osobu z cudziny na Slovensko.

Za občiansky preukaz ste doteraz zaplatili 4,50 eura, po novom to je 7 eur. Za vybavenie vodičského preukazu zo 6,50 eura suma stúpla na 10 eur. Cestovný pas vydaný v štandardnom čase (približne 1 mesiac) stál 33 eur, po novom zaň zaplatíte 50 eur. Vydanie zbrojného preukazu z 30 eur stúplo na 45 eur. Zdvihli sa aj poplatky pri vydaní osvedčenia o evidencii vozidla zo 6 eur na 10 eur. Štandardná tabuľka s EČV po novom stojí 25 eur, čo je o 8,50 eura viac, ako sa platilo do teraz. Aj za voliteľnú tabuľku si priplatíte. Zo 165,50 eura stúpla jej cena na 250 eur.

„Úprava výšky poplatkov je jedno z konsolidačných opatrení, ktorého cieľom je najmä zreálniť náklady za jednotlivé úkony pre štátne úrady, keďže väčšina z daných poplatkov sa nemenila už aj viac ako 20 rokov,“ uviedol pre RTVS Pavol Kirinovič z tlačového odboru ministerstva financií.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #poplatky #pas #vodičský preukaz #správne poplatky #občiansky preukaz #ečv