Slováci sú najrýchlejšie rastúcou národnosťou v Británii

Aktuálne údaje britského štatistického úradu ukazujú, že Slováci sa v rokoch 2004 až 2010 stali najviac sa rozpínacou skupinou emigrantov žijúcich vo Veľkej Británii.

18.06.2011 06:48
Londýn, práca, Británia, profesia Foto:
Londýn je častým cieľom Slovákov, ktorí si hľadajú prácu za hranicami.
debata

Napriek tom, že celkovým počtom sa Slováci vo Veľkej Británii zaraďujú až na 22. miesto, ich percentuálny nárast medzi rokmi 2004 a 2010 je najvyšší spomedzi všetkých národností žijúcich na ostrovoch.

Podľa zistení britského štatistického úradu (ONS), percentuálny nárast počtu Slovákov v Británii stúpol medzi rokmi 2004 a 2010 o viac ako 600 percent. Zatiaľ čo v roku 2004 žilo v Británii iba 8-tisíc slovenských občanov, v roku 2010 to už bolo 51-tisíc. Slovenskí imigranti sa tak zaradili na 22. miesto s pomedzi všetkých národnosti žijúcich v Británii.

Inými slovami, na ostrovoch žilo prakticky celé percento občanov Slovenskej republiky.

Druhou najrýchlejšie sa rozpínajúcou sa národnostnou skupinou vo Veľkej Británii sú Litovčania s percentuálnych nárastom ich počtu o vyše 500 percent. V roku 2010 ich v Británii žilo 39 000. Celkový počet ľudí pochádzajúcich z nových členských štátov Európskej únie a žijúcich v Británii v roku 2010 bol 776-tisíc.

Rekordérmi sú Poliaci, ktorých tu žije 545-tisíc. Predbehli aj Írov, ktorých žije v Británii približne 345 000, a Indov, ktorých populácia v Spojenom kráľovstve predstavuje 324-tisíc duší.

Imigračná politika je tradične horúcou témou v predvolebných debatách vo Veľkej Británii. Určité skupiny britskej spoločnosti chápu prílev imigrantov z východnej Európy ako ohrozenie sociálnej a ekonomickej situácie domáceho obyvateľstva, čo sa v dobe hospodárskej krízy ešte vyhrotilo.

Predseda organizácie Migration Watch Sir Andrew Green vysvetľuje tento rapídny nárast počtu obyvateľov z východnej Európy v Británii ako následok vstupu týchto krajín do Európskej únie a následnou elimináciu reštrikčných imigračných opatrení. Zároveň ale dodáva, že pracovná morálka zamestnancov zo Slovenska a ďalších nových členských krajín EÚ je veľmi vysoká v porovnaní so zamestnancami z ostatných krajín a sú preto veľmi obľúbení medzi ich britskými zamestnávateľmi.

Na druhe strane Migration Watch upozorňuje, že títo zamestnanci sú ochotní pracovať za minimálnu mzdu a tak do istej miery deformujú pracovných trh v niektorých profesiách. Pozitívom, o ktorom sa ale často nehovorí, je že poľskí či slovenskí „baristas“ umožňujú kaviarňam ako Starbucks pýtať za pollitrové kapučíno len 3.50 namiesto piatich libier…

Ani stereotyp imigranta zneužívajúceho sociálny systém ale nie je celkom na mieste. Sociálne výdaje britskej vlády na imigrantov z východnej Európy sú minimálne v porovnaní s jej výdavkami na ostatné skupiny sociálne slabších v Británii a na tých, ktorí tento systém zneužívajú v oveľa väčšej miere ako Východoeurópania.

Východoeurópania sú pracovitejší ako domáca populácia a väčšina ďalších národností v Británii. Podľa ONS je úroveň zamestnanosti medzi imigrantmi z nových štátov Únie až 81,7 percent. Na porovnanie, v štatistike zamestnanosti podľa krajiny pôvodu bola zamestnanosť Britov prvom štvrťroku 2011 71.0%, Indov 71.1%, Američanov 69.2 %, a medzi obyvateľmi pôvodom z Pakistanu či Bangladéša len 48.6%. Svoje tu ale zohrávajú aj kultúrne hodnoty a tradičné názory na zamestnanosť žien.

Podľa posledných údajov ONS zverejnených 15. júna 2011 bolo v prvom štvrťroku 2011 v Británii zamestnaných 36-tisíc Slovákov.

debata chyba