Slepo plniť príkazy je ochotná tretina Slovákov

Poslúchnuť šéfa na slovo, alebo si urobiť podľa svojho? Kým tri roky po revolúcii sa do plnenia príkazov bez rozmyslu bola ochotná vrhnúť ani nie pätina Slovákov, 17 rokov potom si už viac ako tretina ľudí myslí, že zadanie od nadriadeného treba vždy splniť.

25.10.2008 08:24
Šéf, podriadený Foto:
Ilustračné foto
debata

Rovnaký počet opýtaných stále zastáva názor, že príkaz môže rešpektovať, len ak je presvedčený o jeho správnosti. Vyplynulo to z prieskumov Sociologického ústavu SAV, ktoré sa na Slovensku robia každých deväť rokov. Ľudia majú pritom pocit, že v zamestnaní im firma dáva dosť možností na samostatné rozhodnutia.

"Od zamestnancov očakávame, že budú rozmýšľať nad tým, čo a ako robia, aby splnili úlohy,“ skonštatovala Lucia Špinerová, manažérka ľudských zdrojov v Coop Jednota Slovensko.

Moderné štýly vedenia však už nie sú založené na príkazoch, ale na spolupráci. "V nových podmienkach získa zamestnanec nielen kompetencie, ale aj zodpovednosť. Stane sa zodpovedným za vlastné rozhodnutia. Direktívne štýly riadenia ľudí postupne vymiznú,“ myslí si Luboš Sirota, predseda predstavenstva personálnej agentúry Trenkwalder.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy