Politici majú na zamestnanosť zatiaľ len teoretické riešenia

Nezamestnaných treba zamestnať. Najmä takých, čo zo sociálnych dávok žijú dlhé roky. Tieto vety politici opakujú pri každej vhodnej príležitosti, keď však majú povedať, ako konkrétne, tápajú.

13.05.2010 21:59
Úrad práce, nezamestnanosť Foto:
Ilustračné foto
debata

Predviedli to aj na konferencii, ktorú v stredu v Bratislave na predvolebnú tému rozhýbania trhu práce zorganizoval Inštitút zamestnanosti. Mnohé návrhy sa zhodovali s tými, ktoré odzneli na rovnakom podujatí pred minulými voľbami.

Výsledkom potom je, že Slovensko má dlhodobú nezamestnanosť najvyššiu v Európe, na úrovni 7,5 percenta. Sociálni experti politických strán v stredu zväčša zopakovali len to, čo je známe: Nevyhnutné sú opatrenia na zjednodušenie podnikania. Pomoc si vyžadujú špecifické skupiny uchádzačov o prácu. Vzdelávací systém je zlý, vychováva absolventov pre úrady práce. Dlhodobo nezamestnaných by mali podchytiť samosprávy.

„Som rád, že sa diskusia nezvrhla na vzájomné osočovanie, kto súčasný stav zlý stav spôsobil. Zaznelo aj zopár podnetných myšlienok, ktoré však nebude ľahké prakticky uplatniť,“ zhodnotil priebeh riaditeľ Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník.

Najsilnejší vládny Smer napríklad na konferencii propagoval sociálne podniky, ktoré paradoxne sám pochoval. „Až 54 jestvujúcich podnikov zatiaľ na prácu nedostalo ani cent,“ pripomenul Páleník.

Viacerí účastníci diskutovali o potrebe zmeniť sociálny systém. Zneužívanie toho súčasného totiž spôsobuje najmä fakt, že ak sa čo len jeden člen rodiny zamestná, o sociálne dávky príde celá rodina. „Možnosť súbehu štátnej dávky a príjmu by zvýšila motiváciu ľudí pracovať,“ navrhol zástupca SDKÚ Ivan Štefanec.

Hovorilo sa o úpravách daňového a odvodového systému. SDKÚ plánuje redukciu trinástich dávok na dve, SMK je zasa za zníženie odvodového zaťaženia pre ženy nad 45 a mužov nad 50 rokov.

Podľa podpredsedu strany Most Ivana Švejnu by zvýšeniu zamestnanosti výrazne pomohol aj rozvoj infraštruktúry. Diaľnice by však nestaval cez predražené PPP projekty. „Dokážem si predstaviť, že by sa nové diaľničné úseky budovali z peňazí 2. dôchodkového piliera,“ uviedol. Dôchodkové správcovské spoločnosti však už dávnejšie poukázali na skutočnosť, že zákon im tieto prostriedky nedovoľuje poskytnúť.

debata chyba