Česi chcú superhrubú mzdu zrušiť

Skúsenosti so superhrubou mzdou už má Česká republika. V roku 2008 ju zaviedla tamojšia pravicová vláda pod vedením Mirka Topolánka z ODS. Súčasná vláda, v ktorej takisto dominuje ODS, plánuje superhrubú mzdu zrušiť a vrátiť sa k pôvodnému modelu, aký v súčasnosti funguje na Slovensku. Jej zavedenie totiž spôsobilo to, že ľudia s nižšími platmi platia vyššie dane ako nadpriemerne zarábajúci.

03.03.2011 06:38
Koruna, Česko Foto:
Ilustračné foto
debata

V Česku totiž zavedenie superhrubej mzdy neznamenalo zásadnú reformu odvodov. Podľa slovenského ministerstva práce sa zamestnancom sa len zvýšil ich daňový základ o odvody, ktoré za nich platí zamestnávateľ. No platenie odvodov je naďalej rozdelené na dve časti – jednu časť platí zamestnanec zo svojej hrubej mzdy a zvyšok zamestnávateľ, čo dokopy dáva superhrubú mzdu.

Najväčším problémom je to, že v Česku zamestnanci platia daň aj z odvodov, ktoré za nich platí zamestnávateľ. V skutočnosti tak platia dane aj z toho, čo nezarobia. Vláda síce po zavedení superhrubej mzdy znížila sadzbu dane z príjmov fyzických osôb na 15 percent, skutočná sadzba, počítaná z hrubej mzdy však dosahuje až 20 percent. Podľa ministerstva práce zamestnanec, ktorý v hrubom zarobí 10-tisíc českých korún, platí 15-percentnú daň zo sumy 13 400 korún. Na dani tak odvedie 2 010 korún mesačne. Po prerátaní na jeho 10-tisícovú hrubú mzdu tak sadzba dane predstavuje 20 percent.

Keďže pri platení odvodov existujú maximálne vymeriavacie základy, vo výhode sú zamestnanci s nadštandardnými príjmami. Po prekročení maximálneho vymeriavacieho základu totiž už za nich zamestnávateľ neplatí ďalšie odvody a daň sa im tak vypočítava z menšej sumy. Kým horšie zarábajúci platia zo svojho hrubého platu 20 percent, ľuďom s príjmami nad 142-tisíc korún sa sadzba dane znižuje. Na tento problém už Česko v minulom roku upozornila aj OECD. Vláde odporučila buď znížiť daň pre slabšie zarábajúcich, alebo zrušiť odvodové stropy, či vrátiť sa k pôvodnému modelu, kde sa daň bude počítať znovu z hrubej mzdy.

Slovenské ministerstvo práce vo svojej analýze tvrdí, že „postup zavedenia superhrubej mzdy na Slovensku je pripravovaný diametrálne odlišným spôsobom, ako bol realizovaný v Českej republike.“ Zamestnávatelia už nebudú platiť odvody za zamestnancov nad rámec hrubej mzdy, ale tieto odvody sa stanú súčasťou mzdy zamestnanca. Každému zamestnancovi sa tak zvýši jeho mzda. A z nej sa budú rátať všetky dane i odvody.

Kým v Českej republike zavedenie superhrubej mzdy neznamenalo žiadne zjednodušenie odvodového systému, na Slovensku po reforme budú zamestnanci platiť len jeden odvod do zdravotnej poisťovne a jeden do Sociálnej poisťovne. Dnes sa odvody na každé poistenie platia zvlášť. Navyše ho okrem zamestnanca platí aj zamestnávateľ.

„Odvody bude zo svojej takzvanej superhrubej mzdy platiť zamestnanec, pričom bude zrejmé, aká je cena jeho práce. Uvedený spôsob umožní okrem iného zaviesť jeden zdravotný a jeden sociálny odvod či jedno ročné zúčtovanie daní a odvodov,“ tvrdí ministerstvo.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba