Schäuble: Nezamestnanosť môže roztrhať Európu

Neúspech v boji s nezamestnanosťou mladých by mohol Európu roztrhať a ak by sa k tomu pridalo zhoršovanie sociálneho systému podľa vzoru USA, mohlo by to viesť k revolúcii. V utorok to povedal nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

29.05.2013 07:48
Práca, nezamestnaný, výpoveď
Ilustračné foto
debata (24)

Urgentné kroky na záchranu generácie mladých Európanov, ktorí sa obávajú, že si nenájdu prácu, podporili okrem Nemecka napríklad aj Francúzsko, Španielsko alebo Taliansko. Berlín, ktorý si je vedomý toho, že situáciu na trhu práce mnohí zvaľujú na úsporné opatrenia vlád, už v uplynulých týždňoch urobil kroky na podporu zamestnanosti v EÚ a uzavrel bilaterálne dohody so Španielskom a Portugalskom.

„V našom boji s nezamestnanosťou mladých musíme byť úspešnejší, v opačnom prípade prehráme boj o európsku jednotu,“ povedal Schäuble na tlačovej konferencii. Dodal, že hoci Nemecko trvá na dôležitosti rozpočtovej konsolidácie, Európa musí zachrániť aj svoj model sociálnej starostlivosti. Ak by sa totiž v EÚ zaviedli štandardy podľa vzoru USA, „mali by sme na krku revolúciu, a to nie zajtra, ale hneď v ten deň,“ vyhlásil nemecký minister.

„Musíme zachrániť celú generáciu mladých ľudí, ktorí sú vystrašení. Máme najlepšie vzdelanú generáciu a nechávame ju stáť bokom. To nie je prijateľné,“ povedal taliansky minister práce Enrico Giovannini. Španielsky premiér Mariano Rajoy vyzval eurozónu na strojnásobenie pomoci malým podnikateľom a umožnenie vládam, aby podporovali najímanie mladších zamestnancov v ekonomike bez hrozby sankcií za prekračovanie rozpočtu. Európska investičná banka aj Európska centrálna banka by podľa Rajoya tiež mali urobiť viac, aby podporili tok úverov do malých podnikov.

Kríza nezamestnanosti mladých bude ústrednou témou aj na júnovom summite lídrov EÚ a na 3. júla pozvala európskych ministrov práce do Berlína na konferenciu nemecká kancelárka Merkelová. V marci 2013 bolo v Portugalsku bez práce takmer 40 % ľudí do 25 rokov a v Grécku miera nezamestnanosti mladých vo februári vystrelila na rekordných 64 %. V Nemecku a Rakúsku je naopak pod úrovňou 8 %.

24 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy