Majú itečkári nadpriemerné platy?

, 06.04.2015 09:00

Už niekoľko rokov sa oblasť informačných technológií a telekomunikácií spája s nadpriemernými platmi, dopytom po odborníkoch a vyššou fluktuáciou zamestnancov. Ani vlaňajšok nebol výnimkou.

Aký plat majú programátori?

Mzdy vzrástli priemerne o 4 až 7 % a IT odborníci boli takmer na celom Slovensku žiadaní. Ľudia z IT oblasti nemajú núdzu o zamestnanie, problém nastáva, len ak uchádzač o pracovnú pozíciu nemá vyžadovanú prax, pretože takmer všetky pozície vyžadujú minimálne 2– až 3–ročné skúsenosti pre danú oblasť.

Tomuto problému je však možné predísť absolvovaním brigády či neplatenej stáže. To všetko vyplýva zo skúseností personalistov spoločnosti Grafton Recruitment.

Veľký záujem je o expertov, ktorí sa vyznajú v tradičných technológiách ako Java či .NET, nestratíte sa však ani so skúsenosťami s C++, SQL, Oracle alebo SAP.

Platy sú však rôzne a závisia od rokov praxe a kraja, v ktorom sa chcete zamestnať.

Za „hranie“ plat aj 2 000 €

Stále silnie dopyt po aplikáciách a zábavných hrách. V kurze je slovo gamifikácia, a ak neviete čo to je, rýchlo sa priučte. Nejde len o vytváranie hier pre koncových hráčov! Dôvodom rozvoja tejto oblasti je fakt, že čoraz viac firiem chce zaujať svojich zákazníkov prostredníctvom rôznych AdverGames alebo mobilných aplikácií.

Dnes patrí táto oblasť IT k tým najlepšie plateným. Platy game play programátorov sa v Bratislave pohybujú okolo 2 000 € mesačne, pričom v ďalších mestách sa táto hodnota pohybovala okolo 1 500 €. Obdobné platové ohodnotenie mali aj web dizajnéri, programoví analytici či softvéroví inžinieri. Spokojnejšími v tomto odvetví môžu byť Senior Technology Architekti, ktorých platy sa pohybujú okolo 3 000 € a viac.

Plat 5 000 €?

Mať viac ako 7000 € mesačne na výplatnej páske je možné iba v Nemecku? Nie je to síce pravidlo, ale aj u nás sa to môže stať a to hlavne vo veľkých medzinárodných firmách. Na Slovensku zarábajú nad 4 000 € napríklad výkonní riaditelia na pozíciách ako Chief Technical Officer alebo Chief Information Officer.

Požiadavka na ovládanie anglického jazyka je pre absolventov samozrejmosťou a čoraz častejšie sú dopytovaní absolventi so znalosťou nemčiny. Ak ste jazykovo zdatní, môžete si ako absolvent hravo nájsť aj pozíciu v oblastiach ako vývojárstvo, testing či analýzy.

Ako sa pohybujú platy IT odborníkov

  • V oblasti vývoja a programovania zaznamenali personalisti spoločnosti medzi juniorskými a seniorskými pozíciami rozdiel v mesačnom plate až 600 €.
  • Medzi toppozície patrí napríklad senior architekt. V hlavnom meste, kde je dopyt najvyšší, sa mzdy na tejto pozícii hýbu od 3 000 € do 4 000 €, v iných väčších mestách je to od 2 300 € do 3 200 €.
  • Odborníci v oblasti testovania softvéru v Bratislave a v Košiciach zarobia priemerne 1 500 €. V menších mestách ako Žilina, Prešov či Trenčín je to okolo 1 300 €.
  • Medzi ďalšie vychytené pozície vo svete IT patria administrátori operačných systémov Windows alebo Linux. V praxi sa ukazuje, že každá väčšia firma potrebuje experta, ktorý dokonale ovláda možnosti konkrétneho systému. Správa operačných systémov vynesie skúsenejším zamestnancom z Bratislavy 1 500 – 1 800 €, v iných mestách okolo 1 500 €.
  • K tým slabšie ohodnoteným vo svojom odvetví patria pracovníci helpdesku alebo hotline poradcovia. Na týchto pozíciách priemerne zarobia 900 – 1 600 €, no zamestnávatelia od uchádzačov vyžadujú skúsenosti v danej oblasti.
  • Ak sa vypracujete na vedúceho helpdesku, môžete očakávať zaujímavejšie ohodnotenie a oproti svojim podriadeným môžete mať plat vyšší približne o 200 €.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#počítač #IT #informatik
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku