Odbory: Zvýšte platy všetkým, nielen učiteľom

Konfederácia odborových zväzov SR žiada poslancov Národnej rady SR, aby pri schvaľovaní zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme zvýšili od začiatku septembra tohto roka o 6 % platy nielen učiteľom, ale všetkým zamestnancom v štátnej a verejnej službe. Informovala o tom hovorkyňa KOZ Martina Nemethová.

03.06.2016 11:24
debata (33)

„Základným pracovným nástrojom KOZ SR je sociálny dialóg a kolektívne vyjednávanie, pričom doposiaľ sme nevyužili najsilnejšie právo odborov – štrajk,“ uviedla.

Vzájomne korektný trend sociálneho dialógu chcú odborári udržať aj v ďalšom období. „Na strane druhej, nemôžeme byť nečinní, ak bude v odmeňovaní opätovne uprednostňovaná len jedna skupina zamestnancov. Takýto prístup budeme vnímať prinajmenšom ako nespravodlivý a určite budeme zvažovať kroky, akou formou nespokojnosť prejavíme,“ uviedla hovorkyňa odborárov.

Podľa odborárov je potrebné vyriešiť odmeňovanie všetkých zamestnancov, na ktorých sa vzťahuje zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. „Platové tarify v platových stupniciach, ktoré sú prílohami tohto zákona, sú hlboko pod zákonom stanovenou minimálnou mzdou,“ upozornila Nemethová. KOZ preto žiada zvýšiť platové tarify vo všetkých platových stupniciach, ktoré sú prílohami zákona, o 6 % od 1. septembra tohto roka.

Vláda sa podľa KOZ vo svojom programovom vyhlásení zaviazala k tomu, že sa platová tarifa pedagogických a odborných zamestnancov od začiatku septembra tohto roka a následne, za predpokladu realizácie zásadných vnútorných zmien v systéme výchovy a vzdelávania, od 1. januára 2018 každoročne zvýši priemerne o 6 %. „Zároveň sa však vláda zaviazala, že príjme opatrenia v oblasti odmeňovania v štátnej a verejnej službe tak, aby sa odstránili diskrepancie medzi minimálnou mzdou a nastavením minimálnej výšky tarifného platu, za účelom zefektívnenia systému, zohľadnenia a podpory kariérneho rastu a kariérneho postupu,“ upozornili odborári. Vláda však podľa odborárov zatiaľ pristúpila len k splneniu prvého sľubu, keď schválila návrh na zvýšenie platov pedagogických a odborných zamestnancov o 6 % od začiatku septembra tohto roka. „Sme presvedčení, že ďalšia atomizácia odmeňovania zamestnancov verejnej správy vyvoláva pochybnosti a vysiela zlý signál pre štátnych a verejných zamestnancov, ktorí s takýmto postupom vyslovujú veľkú nespokojnosť,“ tvrdia odborári. Pochybnosti alebo diskriminačný charakter takého postupu by sa takto podľa nich mohol prejaviť a týkať napríklad pedagogických zamestnancov v pôsobnosti samosprávy.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #Odbory #Učitelia