Absolventi, viete, ako si pýtať plat?

Máte vytúžený diplom v ruke a čaká vás v tomto období štart kariéry? Pripravte sa na vstup na pracovný trh a dotiahnite vaše prvé pohovory do úspešného konca. Ako na to?

03.07.2018 06:00
absolventi, študenti, mladí ľudia, uchádzači o... Foto:
Vážnou prekážkou k prvej práci môže byť aj zle napísaný životopis.
debata (1)

Buďte realistickí a zamerajte sa na pozície, ktoré sú vhodné pre absolventov. Takéto pozície mávajú často v adaptačnom procese zahrnutý tzv. trainee program, počas ktorého si vás firma zaškolí a niekoľko mesiacov sa vám bude intenzívnejšie venovať váš mentor. Ak aj nenájdete vhodnú pracovnú pozíciu na pracovnom portáli, nič nedáte za to, ak oslovíte konkrétnu firmu a „ponúknete sa“. Dôležité bude odprezentovať najmä vaše odhodlanie a dôvody, prečo vás zaujala práve daná firma.

Inú pozíciu máte, ak ste už počas štúdia pracovali a naberali pracovné skúsenosti na stážach či počas práce na čiastočný (alebo aj trvalý) úväzok. V takom prípade ste zaujímaví aj pre zamestnávateľov, ktorí už na dané pracovné miesto požadujú reálnu prax.

Kvalitný životopis by mal obsahovať všetky relevantné informácie, ktoré sa týkajú vašich skúseností a pracovnej pozície, na ktorú reagujete. Spomeňte stáže či brigády a stručne popíšte, aké vedomosti ste počas nich nadobudli. Nezabudnite na dobrovoľnícke aktivity, zahraničné pobyty, školenia a certifikáty. Vysvetlite tiež to, aké praktické skúsenosti ste získali počas štúdia. Ak máte pocit, že máte málo praxe, práve takéto popisy vám pomôžu nabrať sebavedomie.

Pre každú pozíciu si vytvorte jedinečný motivačný list, ktorý pripojíte k životopisu. Popíšte v ňom, prečo chcete pracovať pre konkrétnu spoločnosť a ako budete prispievať do jej činnosti. Vyhýbajte sa generickým motivačným listom, ktoré znejú príliš všeobecne. Ak neviete, ako napísať dobrý motivačný list, prečítajte si praktické rady a stiahnite si jeho vzor, no vždy ho prispôsobte vašim skúsenostiam a konkrétnemu inzerátu.

Ako sa pripraviť na pohovor: Je dôležité si uvedomiť, že pohovor je pracovný rozhovor dvoch dospelých ľudí, a nie strašiak, z ktorého by ste mali mať stres ešte týždeň vopred. Aj keď je to pre vás nová skúsenosť, vedzte, že vás počas neho nebude nikto skúšať ani „grilovať“ ako v horúcom kresle Milionára. Personalistu bude zaujímať, ako uvažujete, ako pôsobíte „naživo“ a čo poviete o vašich doterajších skúsenostiach.

Keď budete psychicky v pohode, urobíte lepší dojem, ako keď sa budete potiť a pôsobiť ustráchane. K väčšej pohode vám pomôže, ak si pohovor vyskúšate nanečisto s kamarátom a keď si o danej firme naštudujete, čomu sa venuje, aká je jej minulosť a najmä to, aká bude vaša náplň práce.

Naučte sa rozprávať o peniazoch. Pozrite sa, aký je minimálny ponúkaný základný plat v inzeráte a skontrolujte si, aký je. Zakliknite v dotazníku, že ste na danej pozícii ešte nepracovali a systém vám ukáže sumu, ktorá vás zaujíma. Ak aj nemáte dostatok skúseností a chcete si vypýtať vyšší plat než základ z inzerátu, navrhnite kompromis a dohodnite si s budúcim zamestnávateľom prehodnotenie mzdy po zapracovaní alebo po skončení skúšobnej doby.

Článok je publikovaný na portáli Platy.sk, ktorý už od roku 2007 zhromažďuje informácie o skutočných platoch zamestnancov na Slovensku. Aj vy si môžete porovnať svoj plat na www.platy.sk

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #plat #študenti #absolventi #životopis #pohovor
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy