Štát a banky spoločne požičajú malým a stredným podnikom

Poskytovať zvýhodnené úvery pre slovenské malé a stredné podniky začne Slovak Investment Holding (SIH), Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB), UniCredit Bank. Úvery sú plánované pre vyše 600 podnikov v celkovej výške zhruba 220 miliónov eur. Prvé žiadosti o úvery budú môcť podniky podať už tohto roku.

07.11.2018 06:00
žena, eurá, peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata

Zdrojom úverov sú finančné nástroje SIH, ktoré sú financované z Operačného programu Výskum a inovácie a dodatočné zdroje SZRB a UniCredit Bank. SIH ako hlavný partner projektu poskytuje úverový finančný nástroj vo výške 24,2 milióna eur pre SZRB a garančný finančný nástroj pre UniCredit Bank v objeme 12,1 milióna eur.

Prostredníctvom týchto nástrojov SIH preberá na seba časť portfóliového rizika z poskytovaných úverov, čím sa umožňuje a podporuje výhodnejšie financovanie pre malé a stredné podniky na Slovensku. Očakáva sa, že SZRB a UniCredit Bank v rámci spolupráce so SIH dokážu poskytnúť do roku 2023 úvery pre vyše 600 podnikov v celkovej výške približne 220 miliónov eur. Záujemcovia môžu žiadosť o úver podať už tohto roku v ktorejkoľvek pobočke SZRB a UniCredit Bank na Slovensku.

„Teší ma najmä, že sme dokázali nastaviť vysokú mieru spolufinancovania SZRB a UniCredit Bank,“ poznamenal Ivan Lesay, generálny riaditeľ SIH. Miera spolufinancovania vyjadruje úroveň dodatočných zdrojov, ktorými participujúce banky prispievajú na poskytovanie úverov, a tým znásobujú celkový investičný potenciál verejných zdrojov. Inými slovami, každé jedno euro verejných prostriedkov v správe SIH pomáha v rámci tohto projektu vytvoriť až šesť eur úverového financovania pre slovenské podniky.

Na margo spolupráce sa vyjadruje Dušan Tomašec, generálny riaditeľ SZRB: „Podpis dnešnej zmluvy je len ďalším dôkazom o výhodnej, spoľahlivej a stabilnej finančnej podpore našej banky pre slovenské podniky.“ Hlavným cieľom spolupráce SIH, SZRB a UniCredit Bank sú zvýhodnené úverové podmienky pre malé a stredné podniky, či už vo forme znížených úrokových sadzieb, alebo menej náročných požiadaviek na zabezpečenie úverov.

SZRB a UniCredit Bank boli na spoluprácu so SIH vybrané formou verejného obstarávania. V prípade záujmu na trhu existuje možnosť dodatočného navŕšenia zdrojov SIH pre tieto banky, a tým na ďalšie úvery pre malé a stredné podniky. „Cieľom UniCredit Bank je stále zvyšovať kvalitu služieb pre našich klientov. Pevne verím, že spolupráca so SIH nám v dosahovaní tohto cieľa pomôže,“ povedal Miroslav Štrokendl, riaditeľ slovenskej pobočky UniCredit Bank.

Finančné nástroje na rozdiel od tradičných grantov predstavujú inovatívnu, návratnú formu financovania z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Podľa Ivana Lesaya takýto spôsob investovania predstavuje budúcnosť európskych investičných zdrojov. Spoločnosť SIH dokáže vďaka tomuto modelu zapojiť do svojich investícií finančné zdroje a expertízu komerčných bánk. SIH zároveň dokáže tie isté finančné zdroje po ich splatení použiť na nové investície a týmto spôsobom ich opakovane recyklovať. „V tomto smere finančné nástroje predstavujú jednoznačnú výhodu oproti grantom, ktoré sú vo svojej podstate jednorazovou investíciou,“ uzatvára Ivan Lesay.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #úver #Práca a kariéra #malé podniky #stredné podniky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy