Ako nenaletieť nekalým praktikám agentúr dočasného zamestnávania

, 08.11.2018 06:00
nedorozumenie, žena, zmluva
Identifikovanie sivej spoločnosti nie je pre uchádzača o prácu jednoduché. Autor:

Určite viac ako desatina agentúr dočasného zamestnávania (ADZ) pôsobiacich na Slovensku sa neštíti nekalých praktík, ktorými ukracuje pracovníkov aj štát.

Dvojciferný percentuálny podiel odhaduje Branislav Jančuška, projektový manažér personálnej spoločnosti Grafton Slovakia, a konštatuje: „Zneužívajú systém a pohybujú sa na hrane zákona.“

Dodáva, že v područí takýchto agentúr je možno až 5-tisíc ľudí. Na Slovensku je aktívnych približne 450 ADZ. „Navyše, sú tu aj agentúry, ktoré ponúkajú prácu na živnosť či dohodu najmä vo výrobných firmách, v logistických centrách a skladoch, ale nedisponujú platnými licenciami,“ upozorňuje Jančuška.

„Legislatíva je postavená jasne a zrozumiteľne. Problémom však je regulátor, čiže inšpektoráty práce: mali by intenzívnejšie a detailnejšie posudzovať interakciu medzi dodávateľom a odberateľom pracovnej sily. Fenoménom je najmä to, že firmy bez licencie obchádzajú inštitút dočasného pridelenia a porovnateľných mzdových podmienok a poskytujú svoju domácu alebo zahraničnú pracovnú silu ako službu k výrobným linkám aj renomovaných spoločností,“ konkretizuje.

Identifikovanie sivej spoločnosti nie je pre uchádzača o prácu jednoduché. Vystupujú ako klasické pracovné agentúry a používajú identické metódy inzercie. „Ak má kandidát podozrenie, treba sa, hoci aj anonymne, obrátiť na inšpektorát práce, ktorý je povinný prešetriť každý podnet,“ zdôraznil Jančuška.

Medzi formy znevýhodňovania patria: meškajúca úhrada miezd, nevyplácanie nárokových bonusov, odopieranie benefitov, ktoré poberajú kmeňoví pracovníci, absencia poistiek pre prípad úrazu zamestnanca či úpadku zamestnávateľa, potreba financovať si pracovné pomôcky a nutnosť vyžiadať si zápočtový list po skončení pracovného pomeru, hoci zamestnávateľ by ho mal vydať automaticky.

Sivým agentúram nahráva súčasná situácia na trhu práce s veľmi nízkou nezamestnanosťou. Vďaka nekalým praktikám disponujú zamestnancami a sú schopné poskytovať ich konečným zamestnávateľom. Existujú aj zásluhou dopytu od zamestnávateľov, ktorí sú ochotní pristúpiť na takéto metódy a chcú neférovo ušetriť na odvodoch.

„Z krátkodobého hľadiska takáto práca vyhovuje aj zamestnancom. Je to však veľmi krátkozraké a v budúcnosti sa to zamestnancovi môže vrátiť nie práve šťastným spôsobom: ak totiž ochorie alebo pôjde na materskú, dostane iba minimálne financie. V neposlednom rade je poškodený aj štát na daniach a odvodoch,“ dopĺňa odborník Graftonu.

Možnosť overiť si, či agentúra má licenciu od rezortného ministerstva, ponúka na svojom webe Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Personálne spoločnosti, ktoré sa chcú správať transparentne, sú združené v Asociácii personálnych agentúr Slovenska. Členovia APAS podliehajú pravidelným auditom a kontroluje sa aj dodržiavanie legislatívnych predpisov a etického kódexu asociácie.

Nekalé praktiky sivých pracovných agentúr:

  • Strhávanie časti mzdy ako provízie za sprostredkovanie zamestnania: podľa zákona to pracovná agentúra nesmie robiť.
  • V zmluve je uvedená nižšia mzda, ako tá, ktorá zamestnancovi v skutočnosti náleží. Zvyšok dostáva v hotovosti alebo formou cestovných náhrad. Znamená to menšie dane a odvody poistného, čo síce opticky vyzerá výhodne, ale pre budúcnosť to, samozrejme, spôsobuje nižší starobný dôchodok a dávky odvodzované zo mzdy – napríklad náhradu mzdy, nemocenskú, materskú či príspevok v nezamestnanosti.
  • Niektoré agentúry si priamo vytypujú uchádzačov s exekúciami a lákajú ich na ponuku lepšieho zárobku práve vzhľadom na vyplácanie časti mzdy bokom.
  • Nedodržiavanie zákonom stanovených porovnateľných podmienok pre agentúrnych a kmeňových zamestnancov na rovnakej pozícii.
  • Namiesto pracovnej zmluvy zamestnávajú na dohodu o vykonaní práce. V personálnych agentúrach to síce legislatívne nie je možné, ale takýto stav sa dá docieliť obchádzaním zákona – zmluvou o sprostredkovaní služby medzi agentúrou a klientom. Dohodári nemajú nárok na dovolenku či náhradu mzdy pri ošetrení u lekára.
  • Zamestnanci sú často nútení odpracovať nadčasy nad rámec stanovený v zákone. Rieši sa to falšovaním výkazov dochádzky.
  • Neuhrádzanie sociálneho a zdravotného poistenia za zamestnanca: pri prvej kontrole z inšpektorátu práce ide takáto personálna agentúra do likvidácie.
  • Zamestnávanie osôb z tretích krajín bez platného povolenia.
  • Odoberanie cestovného pasu cudzincom, ktorí nepoznajú miestne pomery a nemôžu sa za takýchto okolností slobodne rozhodnúť, či na danom pracovisku chcú, alebo nechcú pôsobiť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Práca a kariéra #sivé pracovné agentúry
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku