Gastrolístky či mobil aj na súkromné účely sú už samozrejmosťou

Trinásty a štrnásty plat sú benefitom číslo jeden pre uchádzačov o prácu. Zároveň práve takéto platy figurujú na prvej priečke podľa rozdielu medzi dopytom zo strany kandidátov a ponukou od zamestnávateľov. Ukázal to prieskum benefitov, ktorý naprieč 16 sektormi pracovného trhu zrealizovala personálna agentúra Grafton Slovakia.

, 31.01.2019 14:00
zamestnanie, práca, profesia, zamestnanci Foto:
Vzhľadom na rastúcu konkurenciu na trhu práce je čoraz dôležitejšie, aby firmy dokázali kandidátov patrične motivovať.
debata

Na druhom mieste v poradí žiadaných benefitov sú prémie či bonusy, na štvrtej pozícii iné ako výkonnostné vianočné prilepšenia (dokonca na tretej vo výrobnej sfére). „Za finančnými benefitmi nasledujú rôzne formy flexibility: pružný pracovný čas, home office alebo dovolenka päť či dokonca viac týždňov za rok,“ hovorí Miroslav Garaj, Managing Director CZ&SK spoločnosti Grafton.

Týždeň dovolenky nad zákonný rámec

Prieskum prezradil, že viac ako 25 dní dovolenky malo vo svojom ostatnom zamestnaní či dostáva v tom terajšom 13 % respondentov. „V našej praxi dosiaľ bolo najvýraznejšou dovolenkovou ponukou 6 týždňov,“ konkretizuje Jitka Součková, marketingová manažérka CZ&SK spoločnosti Grafton.

„Flexibilita sa ukazuje byť jedným z kľúčových benefitov. Patrí k nej nielen posunutý začiatok a koniec pracovného času, ale práve aj dovolenka nad zákonný rámec. Je dôležitá pre rodičov malých detí, ale aj pre mladých ľudí, ktorí vo zvýšenej miere túžia mimo práce cestovať a objavovať nové krajiny,“ vysvetľuje Součková.

Priemerná hodnota stravných lístkov: 3,87 eura

Zamestnanci nevyhľadávajú napríklad vianočné večierky či darčeky od zamestnávateľa. „Na spodných priečkach hitparády sa umiestnili aj stravné lístky alebo možnosť využívať služobný telefón či notebook aj na osobné účely. Nie je to však tým, že by tieto benefity zamestnanci nepožadovali. Naopak, berú ich už ako bežný štandard, a preto by ich zamestnávatelia určite nemali vyhadzovať z balíčka benefitov,“ upozorňuje Garaj. Priemerná hodnota stravných lístkov u opýtaných bola v ostatnom zamestnaní 3,87 eura (vo výrobnej sfére 3,53 eura). Vôbec ich nedostávalo 12 % ľudí, zatiaľ čo 2 % ich mali v hodnote nad 5 eur. „Vzhľadom na rastúcu konkurenciu na trhu práce je čoraz dôležitejšie, aby firmy dokázali kandidátov patrične motivovať. Aj keď finančné ohodnotenie zostáva tým najpodstatnejším aspektom, vhodná kombinácia nefinančných benefitov môže rozhodnutie kandidáta výrazne ovplyvniť,“ konštatuje Garaj.

Kancelárie priateľské k zvieratám nebodujú

V číselnom vyjadrení až 71 % uchádzačov o prácu chce benefit v podobe 13. a 14. platu, firmy ho doprajú len 28 %. Druhým najväčším nepomerom medzi požadovanými a poskytovanými benefitmi je dovolenka viac ako 5 týždňov: v tomto prípade sú „roztvorené nožnice“ na úrovniach 46 % a 13 %.

Kandidáti majú spomedzi benefitov najmenší záujem o kanceláriu priateľskú k zvieratám (vo výrobnej sfére o firemnú škôlku), hradené očkovanie, zľavu na firemné výrobky či služby, zľavu u obchodných partnerov a relokačný balíček. K benefitom, ktoré nie sú lákadlami s úmerným ohlasom alebo ich adepti považujú za automatické, patria aj občerstvenie na pracovisku, spoločné stravovanie, parkovacie miesto, bonus pri odporučení zamestnanca, firemné akcie či zvozový autobus.

„Zaujímavou novinkou pri výrobných pozíciách je rastúci záujem o benefity súvisiace so zdravotným voľnom alebo uhrádzaním prvých dní práceneschopnosti a v popredí stále sú aj rôzne vzdelávacie kurzy a školenia,“ dodáva Miroslav Garaj. Predchádzajúci prieskum Graftonu ukázal, že nadpolovičná väčšina respondentov – 53,6 % – nemá vo svojom zamestnaní žiadne benefity vyčísliteľné finančne. Tisíc eur či viac k štandardnému príjmu si vo forme rôznych benefitov môže prirátať 1,15 % pracovníkov. Najčastejšou žiadanou hodnotou mesačných benefitov je rozpätie od 100 do 149 eur, uviedlo ju 28,5 % opýtaných.

Teambuildingy aj mobil

To, že zamestnanecké benefity má k dispozícii čoraz viac pracujúcich Slovákov, potvrdzuje aj spoločnosť Profesia. Zamestnávatelia najčastejšie uhrádzajú zábavu v podobe firemných akcií. Analýza portálu Platy.sk vyčíslila, že v roku 2014 bolo na Slovensku vyše 30 % pracovníkov, ktorým ich zamestnávateľ neposkytoval žiadny benefit. Od tohto obdobia sa však tento podiel každoročne iba znižuje. V súčasnosti platí, že bez zamestnaneckých výhod od svojho zamestnávateľa je necelá štvrtina pracujúcich Slovákov.

Teambuildingy, večierky či husacina. Ukazuje sa, že práve firemné akcie sú na Slovensku najrozšírenejším zamestnaneckým benefitom. V súčasnosti má podujatia hradené firmou k dispozícii približne 34 percent zamestnancov. Na ďalších miestach skončil flexibilný pracovný čas, nápoje nad rámec zákona zadarmo či mobil a notebook na súkromné účely.

V súčasnosti sme často svedkami, že najmä zamestnanci v hlavnom meste a mladšie ročníky vnímajú niektoré poskytované výhody už ako samozrejmosť. Reč môže byť najmä o káve či telefóne s notebookom, ktoré môžu využívať aj v súkromí. Možno aj z tohto dôvodu vidíme v ponuke poskytovaných benefitov nové trendy, ktoré reagujú práve na situáciu na trhu práce.

Ukazuje sa, že sa zvyšuje podiel firiem, ktoré poskytujú flexibilný pracovný čas, prácu z domu či dovolenku navyše. Ide o dôkaz toho, že zamestnávatelia sa začínajú prispôsobovať mileniálom, ktorých pozícia na trhu práce je čoraz dôležitejšia. Práve pri tejto skupine zamestnancov sa ukazuje, že si strážia svoje súkromie, chcú viac voľného času a nevyhovuje im striktný pracovný čas od 8. hodiny do 16.30.

Za posledné obdobie sa výrazne zvýšil aj podiel zamestnancov, ktorí majú k dispozícii bonus pri odporučení zamestnanca. Ide najmä o reakciu na súčasný stav, keď majú zamestnávatelia veľký problém zohnať nových šikovných ľudí

Záleží najmä na pracovnom zaradení

Výsledky analýzy Platy.sk ukazujú, že rozšírenosť zamestnaneckých benefitov závisí najmä od pracovného zaradenia. S benefitmi sa totiž vo svojej práci nestretáva väčšina pomocných zamestnancov na Slovensku. Aspoň jednu výhodu má od svojej firmy iba 48 % takýchto pracovníkov. Pri top manažéroch je to naopak. Bez benefitu od svojho zamestnávateľa je iba niečo vyše desatiny takýchto pracovníkov.

Zamestnanecké benefity majú k dispozícii najmä pracovníci v hlavnom meste. Iba necelá pätina zamestnancov v Bratislave tvrdí, že im ich firma neposkytuje vôbec nič. Po bratislavskom regióne nasleduje v rebríčku rozšírenosti Trenčiansky, Žilinský a Košický kraj. Najviac zamestnancov bez benefitov evidujeme v Prešovskom a Banskobystrickom kraji. Kým v hlavnom meste a okolí má firemné akcie k dispozícií 40 percent zamestnancov, v prešovskom regióne je to približne štvrtina zamestnancov.

Priepastný rozdiel vidieť najmä pri možnosti flexibilného pracovného času či práci z domu. V Prešovskom kraji má flexibilný pracovný čas približne 18 percent zamestnancov. Čo sa týka práce z domu, v Prešovskom kraji má takúto možnosť minimum pracovníkov. Konkrétne 7,34 percenta. V hlavnom meste môže pracovať z domu viac ako štvrtina zamestnancov.

Top 10 benefitov, o ktoré majú kandidáti záujem:

 1. 13./14. plat
 2. Bonusy či prémie
 3. Flexibilný začiatok/koniec pracovného času
 4. Vianočné odmeny (iné ako výkonnostné)
 5. Dovolenka viac ako 5 týždňov
 6. Možnosť občasnej práce z domu
 7. Jazykové kurzy
 8. Dovolenka 5 týždňov
 9. Vzdelávacie kurzy a školenia (iné ako jazykové)
 10. Auto aj na súkromné účely

Zdroj: Grafton

Top 5 benefitov, o ktoré majú kandidáti najmenší záujem:

 1. Kancelára priateľská k zvieratám
 2. Hradené očkovanie
 3. Zľava na firemné výrobky/služby
 4. Zľava u obchodných partnerov
 5. Relokačný balíček

Zdroj: Grafton

Uvádzaná dĺžka dovolenky:

20 dní (zákonná) 41 %
21 – 24 dní 3 %
25 dní 43 %
nad 25 dní 13 %

Zdroj: Grafton

Uvádzaná hodnota stravných lístkov:

žiadne stravné lístky 12 %
1 – 3 eurá 5 %
3,1 – 3,5 eura 32 %
3,6 – 4 eurá 35 %
4,1 – 5 eur 14 %
5,1 a viac 2 %

Zdroj: Grafton

Top 10 najčastejšie poskytovaných benefitov

Podiel zamestnancov s benefitom:

1. Firemné akcie 34,06 %
2. Flexibilný pracovný čas 29,50 %
3. Nápoje zadarmo 26,39 %
4. Mobil na súkromné účely 24,79 %
5. Notebook na súkromné účely 19,95 %
6. Zamestnanecké zľavy 18,12 %
7. Práca z domu 18,02 %
8. Vzdelávanie 17,56 %
9. Dovolenka navyše 13,18 %
10. Bonus pri odporučení zamestnanca 12,76 %

Zdroj: platy.sk

Podiel zamestnancov bez benefitu podľa pracovného zaradenia

Pomocní zamestnanci 52,07 %
Kvalifikovaní zamestnanci a zamestnanci v službách 37,28 %
Administratívni pracovníci 25,19 %
Kvalifikovaní technickí zamestnanci 21,10 %
Kvalifikovaní netechnickí zamestnanci 24,87 %
Nižší a strední manažéri 15,77 %
Top manažéri 11,55 %

Zdroj: platy.sk

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pracovné benefity
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy