Absolventi ktorej vysokej školy sú najžiadanejší?

Zamestnávatelia potrebujú nových ľudí. Informácia, ktorú počuť z každého jedného rohu, však nemusí znamenať, že firmy sa pobijú o všetkých absolventov vysokých škôl.

, 16.07.2019 06:00
študenti, brigádnik, práca, zamestnanie, Foto:
Rebríček ukazuje, že prvenstvo v záujme zamestnávateľov o absolventov medzi vysokými školami obhájila Ekonomická univerzita.
debata

Analýza Profesie ukazuje, že nie o každého je rovnaký záujem. Profesia zostavila rebríček verejných vysokých škôl a fakúlt už po 12. raz. Umiestnenie závisí od toho, koľko zamestnávateľov si prehliada životopisy absolventov, ktoré boli uverejnené na pracovnom portáli Profesia.sk. Rebríček tak nehodnotí úroveň vyučovania, ale zameriava sa na uplatnenie jednotlivých absolventov na trhu práce.

Analýza ukazuje, že iba 8 percent z celkového počtu ponúk vyžaduje vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa. V roku 2018 bolo na najväčšom portáli na Slovensku uverejnených vyše 261-tisíc pracovných ponúk. Počet ponúk, ktoré vyžadovali vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa, predstavoval necelých 21-tisíc. Z toho necelá pätina nevyžadovala predošlú prax a bola vhodná pre absolventov. Ide o dôkaz, že Slováci by mali získavať prax a zaujímať sa o odvetvie, v ktorom chcú pracovať, už počas vysokoškolského štúdia.

Rebríček univerzít podľa záujmu o absolventov
Škola Minuloročné poradie
1. Ekonomická univerzita 1.
2. Slovenská technická univerzita 2.
3. Žilinská univerzita 4.
4. Technická univerzita v Košiciach 3.
5. Slovenská poľnohospodárska univerzita 5.
6. Univerzita Komenského 6.
7. Trenčianska univerzita A. Dubčeka v Trenčíne 9.
8. Univerzita sv. Cyrila a Metoda 8.
9. Technická univerzita vo Zvolene 12.
10. Univerzita Mateja Bela 7.

Prvé miesto v rebríčku odborov zostáva po roku nezmenené. Nie je prekvapením, že ide o informatiku. Životopis absolventa informatiky si pozrelo v roku 2018 v priemere 7 zamestnávateľov. Je to takmer štvornásobok oproti absolventom teológie či športu. Rebríček ukazuje, že prvenstvo v záujme zamestnávateľov o absolventov medzi vysokými školami obhájila Ekonomická univerzita. Rovnako ako minulý rok, skončila na druhom mieste tiež Slovenská technická univerzita. Zmena však nastala na treťom mieste. Technická univerzita v Košiciach si svoje miesto neudržala a predbehla ju Žilinská univerzita. Jedinou školou, ktorá oproti minulému roku vypadla z TOP 10, je Univerzita Konštantína Filozofa. Medzi desiatkou najlepších ju nahradila Technická univerzita vo Zvolene.

Spomedzi fakúlt má najžiadanejších absolventov na slovenskom trhu práce Fakulta informatiky a informačných technológií na Slovenskej technickej univerzite. Zároveň ide o jedinú fakultu, ktorá zostala v TOP 20 na rovnakom mieste, ako to bolo v minulom roku. Najväčší prepad zaznamenala Národohospodárska fakulta na Ekonomickej univerzite a Fakulta elektrotechniky a informatiky na Technickej univerzite v Košiciach. Naopak, oproti minulému roku si najviac polepšili Fakulta špeciálnej techniky a Fakulta priemyselných technológií na Trenčianskej univerzite A. Dubčeka, Obchodná fakulta na Ekonomickej univerzite a Fakulta manažmentu na Univerzite Komenského.

Rebríček fakúlt podľa záujmu o absolventov

 1. Fakulta informatiky a informačných technológií STU
 2. Fakulta elektrotechniky a informatiky STU
 3. Fakulta medzinárodných vzťahov EUBA
 4. Fakulta hospodárskej informatiky EUBA
 5. Fakulta špeciálnej techniky TnUAD
 6. Strojnícka fakulta ŽU
 7. Strojnícka fakulta STU
 8. Materiálovotechno­logická fakulta STU
 9. Fakulta elektrotechniky a informatiky TUKE
 10. Fakulta riadenia a informatiky ŽU
 11. Fakulta podnikového manažmentu EUBA
 12. Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK
 13. Fakulta priemyselných technológií TnUAD
 14. Technická fakulta SPU
 15. Fakulta výrobných technológií TUKE
 16. Národohospodárska fakulta EUBA
 17. Obchodná fakulta EUBA
 18. Elektrotechnická fakulta ŽU
 19. Fakulta managementu UK
 20. Fakulta sociálnych a ekonomických vied

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #profesia #absolventi #vysokoškolskí absolventi
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy