Koncoročné odmeny sa chystá vyplácať 40% firiem na Slovensku

Koncoročné odmeny sa chystá vyplácať 40% firiem na Slovensku, v porovnaní s 51% vlani. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu spoločnosti Datank pre ČSOB na reprezentatívnej vzorke 617 firiem.

17.10.2019 10:00
výplata, bonus, finančná odmena Foto:
debata

Na odmeny sa tak môžu tento rok tešiť zamestnanci v desatine malých, 38 % stredne veľkých a takmer polovici veľkých firiem. Najväčší podiel firiem, ktoré sa chystajú vyplácať koncoročné odmeny, je v Trnavskom (54%) a Trenčianskom (49%) kraji. Naopak, najmenej firiem chystajúcich koncoročné odmeny je v Prešovskom kraji (27%).

V priemere každá tretia firma na Slovensku (34%) tento rok neplánuje vyplácať svojim zamestnancom žiadne koncoročné odmeny. Ďalšie, zhruba 3% spoločností oslovených v prieskume odmeny za tento rok vyplatí, ale nie v závere tohto roka, ale v tom nasledujúcom. Odmeny pritom vyplácajú firmy najčastejšie v peňažnej forme (96%). Poukážky a vecné dary volí len minimum oslovených podnikateľov.

Najčastejšie 500 eur

Ak firmy odmeny nevyplácajú, najčastejším dôvodom je ich finančná situácia (32%). Ďalších 15 % firiem poskytuje iné formy odmeňovania. Najčastejšou priemernou výškou ročnej odmeny je 500 eur (24%). V priemere tisíc eur a viac plánuje vyplatiť viac ako pätina firiem (21%).

V porovnaní s vlaňajškom sa výška odmien zásadne nelíši. Takmer tri štvrtiny firiem budú tento rok vyplácať rovnaké odmeny ako vlani, zatiaľ čo 12% podnikateľov dá svojim zamestnancom nižšie odmeny ako v roku 2018 a 15% vyplatí na odmenách viac. Z pohľadu regiónov avizujú vyššie odmeny ako vlani najmä firmy v Košickom (20%) a Žilinskom (19%) kraji. Naopak, najviac firiem avizujúcich nižšie odmeny je v Bratislavskom kraji (19%).

Zvýhodnený 13. a 14. plat využije necelá štvrtina firiem

Legislatíva umožňuje vyplácať zamestnancom 14. plat, ktorý je spolu s 13. platom možné oslobodiť od platenia daní a odvodov do výšky 500 eur. V priemere 7 z 10 firiem v prieskume odpovedalo, že túto možnosť nevyužije.

Štvrtina firiem tvrdí, že na to nemá, 16 % poskytuje iné odmeny a rovnako pre 16 % opýtaných firiem nie je možné splniť podmienky, ktoré definuje zákon. Najviac firiem, ktoré plánujú možnosť využiť, je v radoch väčších firiem a s obratom nad 200.000 eur (28%). Možnosti nezdanenia 14. platu využije tiež 5 % malých a štvrtina stredne veľkých firiem.

debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #odmeny #koncoročné odmeny
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy