Najčastejšie chodíme za prácou do Nemecka

05.02.2020 13:43
manager, práca, zamestnanec, brigáda, pracovník,
Ilustračné foto. Autor:

Krajinou, do ktorej zamestnávatelia v minulom roku najčastejšie vysielali svojich zamestnancov, bolo Nemecko.

Rovnako do Nemecka najčastejšie smerovali aj samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré požiadali Sociálnu poisťovňu o inštitút vyslania.

Ak sa SZČO rozhodne vykonávať činnosť v inom členskom štáte EÚ alebo do takéhoto štátu vyšle na prácu zamestnávateľ svojho zamestnanca, riadia sa v oblasti sociálneho zabezpečenia právnymi predpismi tohto štátu. Výnimkou je, ak má byť SZČO alebo zamestnanec do tejto krajiny vyslaný (inštitút vyslania). Vtedy musí SZČO alebo zamestnávateľ o vyslanie požiadať a Sociálna poisťovňa, ak sú splnené všetky podmienky vyslania, danú žiadosť schváli a následne vystaví o tom potvrdenie PD A1.

V roku 2019 bolo takto vyslaných 51 925 zamestnancov a 39 686 SZČO. Medzi zamestnancami išlo najčastejšie o vyslanie do Nemecka (22 933 prípadov), Česka (7 443) či Rakúska (5 886). Najviac SZČO žiadalo o vyslanie do Nemecka (24 653), Rakúska (3 490) alebo Holandska (2 621).

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#živnostník #zamestnanec #práca #Nemecko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku