Na čo sa vás nesmú personalisti pýtať

, 14.02.2020 11:00
pracovný pohovor, interview, životopis
„Akú mzdu by ste si predstavovali?“ Uchádzačom sa odporúča neodpovedať jedným konkrétnym číslom. Autor:

Uchádzačom o zamestnanie prekážajú otázky týkajúce sa rodinného stavu, detí či sexuálnej orientácie. Personalisti sa na ne nesmú pýtať, odborníci radia ponechať to bez odpovede.

Naopak, kandidáti by si mali pripraviť reakcie na otázky súvisiace s ich silnými a slabými stránkami či motiváciou pracovať v danej spoločnosti.

Na prijímacom pohovore sa môžu uchádzači stretnúť s celým radom otázok, a to od tých štandardných a predpokladateľných až po pomerne zvláštne. Niektoré zámerne majú kandidáta vyviesť z komfortnej zóny, iné skúmajú logické uvažovanie alebo rýchlosť úsudku. „Na všetky otázky sa snažte odpovedať stručne, pozitívne a pravdivo,“ odporúča Jitka Součková, marketingová manažérka Grafton Recruitment. Niektoré otázky, žiaľ, personalisti kladú bez akéhokoľvek dôvodu, nie sú relevantné, etické, ba dokonca ani legálne.

Na otázky o rodinnom stave, veku alebo počte detí, nemusíte reagovať. Tieto otázky však personalisti ani nemajú klásť. Podľa Zákonníka práce nesmú na prijímacom pohovore zaznieť ani otázky o zdravotnom stave a tehotenstve, sexuálnej orientácii, vierovyznaní a politickom zmýšľaní, ale ani o rodinnej a osobnej situácii uchádzača. Otázkam typu „Máte deti?“, „Ste slobodný/-á?“, „Kto vám bude strážiť deti počas ich choroby?“, „Plánujete ísť na materskú dovolenku?“ a podobne sa teda kandidáti môžu s poukázaním na predmetný úzus vyhnúť.

Otázka, kde sa uchádzači vidia o určitý počet rokov, je u odborníkov na nábor zamestnancov veľmi obľúbená: jej prostredníctvom sa totiž snažia dozvedieť, aké má uchádzač profesijné ambície a ciele. Preto by sa kandidáti mali na ňu vopred pripraviť.

„Prečo práve naša firma?“ Takýmito otázkami personalisti preverujú skutočný záujem uchádzačov o prácu v danej spoločnosti. Kandidát by mal byť na pohovor dobre pripravený a napríklad vedieť, aké produkty či služby firma ponúka, kto sú hlavní konkurenti a čo ho konkrétne priťahuje.

„Aké sú vaše silné a slabé stránky?“ Otázky týkajúce sa sebahodnotenia sú u odborníkov na nábor zamestnancov obľúbené, pre uchádzačov však priam naopak. Často je to dané tým, že si na takéto otázky nedokážu sami odpovedať. Schopnosť sebahodnotenia a vlastnej analýzy je však pre personalistov dôležitá. Od kandidátov očakávajú predovšetkým úprimnú odpoveď.

„Akú mzdu by ste si predstavovali?“ Uchádzačom sa odporúča neodpovedať jedným konkrétnym číslom, ale skôr rozpätím, o ktorom sa v prípade pozitívneho vývoja bude dať rokovať. Dôležitá je tiež orientácia v mzdových reláciách danej pozície.

„Prečo ste skončili v predchádzajúcich zamestnaniach?“ Personalisti zisťujú dôvody vedúce k zmene, aby sa zamestnávateľ prípadne mohol vyhnúť podobnému problému. Uchádzači by sa mali zdržať akejkoľvek kritiky svojho súčasného či minulého zamestnávateľa, kolegov či pomerov vo firme. Odpovede by vždy mali byť diplomatické, ale pravdivé.

Top 5 otázok

… ktoré kandidáti považujú za najhoršie:

Kde sa vidíte o XY rokov?

Máte deti?

Ste ženatý/vydatá?

Prečo práve naša spoločnosť?

Aké sú vaše silné a slabé stránky?

… ktoré kandidáti síce považujú za nenáležité, ale sú relevantné:

Prečo práve naša spoločnosť?

Aké sú vaše silné a slabé stránky?

Prečo odchádzate zo svojho súčasného zamestnania?

Aká je vaša predstava o mzde?

Čo bude vaším prínosom pre našu firmu?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pracovný pohovor #personalista #nevhodné
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku