Aká práca sa dá na Slovensku v súčasnosti nájsť?

29.04.2020 13:00
žena, práca, kancelária, problém, starosti
Ak si súčasný stav porovnáme s rovnakým obdobím spred roka, môžeme vidieť, že prepad počtu pracovných ponúk je citeľný. Medziročný pokles predstavuje viac ako 60 percent. Autor:

Ako sa vyvíja počet nových pracovných ponúk? V akých odvetviach je aktuálne najviac príležitostí? Ktoré profesie sú najrozšírenejšie v konkrétnych regiónoch?

Pracovný portál Profesia.sk zaznamenal výrazný pokles počtu pracovných ponúk. „Ak si súčasný stav porovnáme s rovnakým obdobím spred roka, môžeme vidieť, že prepad počtu ponúk je citeľný. Medziročný pokles predstavuje viac ako 60 percent,“ uviedla spoločnosť Profesia v tlačovej správe. Posledné dva týždne však priniesli mierne zlepšenie a krivka, ktorá znázorňuje tok nových pracovných príležitostí, rastie. V týždni od 20. do 26. apríla pribudlo na pracovnom portáli na Slovensku 2 054 ponúk.

Uchádzači o prácu majú najviac príležitostí zamestnať sa na pozíciách v informačných technológiách, obchode či vo financiách a účtovníctve. „V porovnaní s minulým rokom klesol počet ponúk v každom jednom odvetví. Aktuálne nevidíme žiaden sektor, ktorý by medziročne rástol,“ tvrdí firma Profesia. Najväčší prepad možno vidieť v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve, kde je medziročný rozdiel predstavuje až 88 percent. Jedinými ponukami, pri ktorých portál Profesia.sk zaznamenal medziročný nárast, je farmaceut, servisný inžinier, učiteľ, finančný agent, obchodný team leader a finančný controller.

Ponuky, ktoré na portáli pribudli počas posledných štyroch týždňov, potvrdzujú pretrvávanie enormného rozdielu medzi Bratislavským krajom a zvyškom Slovenska. Kým v Bratislavskom kraji pribudlo viac ako 3 200 ponúk, vo zvyšných regiónoch nebol počet ponúk ani v jednom prípade vyšší ako 700. „Najmenej ponúk sme zaznamenali v Prešovskom a Banskobystrickom kraji,“ uvádza spoločnosť Profesia. V Bratislavskom a Košickom kraji sú aktuálne najrozšírenejšie ponuky na pracovné miesta v oblasti informačných technológií. Vo zvyšných regiónoch je na prvom mieste jednoznačne obchod. „V Trnavskom a Nitrianskom kraji vidíme tiež záujem o ľudí do výroby alebo dopravy, špedície a logistiky. V Trenčianskom či Banskobystrickom kraji sa medzi odvetviami s najviac ponukami nachádza tiež strojárstvo,“ konštatuje spoločnosť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zamestnanie #región #pracovné ponuky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku