Bude prepúšťanie zdravotne postihnutých ľudí jednoduchšie? Rezort práce je proti

Kým v súčasnosti má úrad práce lehotu 30 až 90 dní na to, aby odsúhlasil výpoveď zamestnanca so zdravotným postihnutím, po novom by mal mať úrad práce na tento úkon len sedemdňovú lehotu.

18.01.2022 08:00
zdravotne, postihnutý, postihnutí, slepec,... Foto:
debata

Navrhované skrátenie lehoty na sedem dní je podľa rezortu práce neprimerane krátke. „Navrhovaná lehota pre rozhodnutie úradu práce, ktorý u zamestnávateľa nepôsobí a nepozná skutočnú situáciu u zamestnávateľa, má byť rovnako dlhá ako lehota na prerokovanie výpovede so zástupcami zamestnancov, ktorí u zamestnávatelia pôsobia a vyjadrujú sa k návrhu výpovede pre zamestnanca, ktorého poznajú," tvrdí ministerstvo. Lehota na rozhodnutie úradu práce je navyše ustanovená v kalendárnych dňoch. „Reálne bude mať teda úrad práce na rozhodnutie päť pracovných dní, a prípadne ešte menej, ak do plynutia lehoty pripadne sviatok," varuje ministerstvo práce.

Legislatívny návrh podľa ministerstva nie je úplný. Upravuje totiž lehotu pre rozhodnutie úradu práce v prvom stupni, ale nezohľadňuje rozhodovanie v druhom stupni Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny SR v prípade odvolacieho konania. „Úrad práce bude mať síce ustanovenú lehotu na rozhodnutie sedem dní, ale odvolací orgán sa bude riadiť lehotami ustanovenými správnym poriadkom," upozorňuje rezort. Novelu pracovného kódexu považuje za nesystémovú, keďže nerieši udeľovanie súhlasu úradu práce na skončenie štátnozamestna­neckého pomeru výpoveďou štátnemu zamestnancovi, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím.

rodina zima prechádzka Čítajte viac 20 zmien v mzdách, dôchodkoch a dávkach, ktoré pozitívne ovplyvnia váš život

Navrhovaná právna úprava podľa rezortu práce ani nepatrí do Zákonníka práce. Pôsobnosť úradu práce rozhodovať o udelení predchádzajúceho súhlasu totiž vyplýva zo zákona o službách zamestnanosti. „Prípadné odchýlky od správneho poriadku je preto potrebné ustanoviť v zákone o službách zamestnanosti," dodáva ministerstvo.

„V súčasnosti môže trvať prepustenie zamestnanca so zdravotným postihnutím až pol roka," upozornil na tlačovej besede ešte začiatkom novembra 2021 poslanec NR SR za hnutie OĽaNO Dominik Drdul, ktorý je jedným z predkladateľov legislatívneho návrhu. Podľa neho ide o neprimeraný zásah štátu do pracovnoprávnych vzťahov. Súčasná právna úprava podľa poslanca nechráni zdravotne postihnutých pred výpoveďou, ale, naopak, „chráni“ ich pred pracovným pomerom. Ak totiž zamestnávateľ podľa Drdula vie, že zamestnanca so zdravotným postihnutím bude vedieť ťažko prepustiť, tak ho do práce radšej ani neprijme. Upozornil na to, že ak úrad práce po novom do siedmich dní nezaujme stanovisko k výpovedi, bude sa to považovať za súhlas s výpoveďou pre zdravotne postihnutého zamestnanca.

Nová právna úprava by sa mala vzťahovať len na tie pracovné pomery, ktoré vzniknú po 15. marci. Ľahšie prepustenie zamestnanca so zdravotným postihnutím sa tak nebude dať využiť pri existujúcich pracovných pomeroch. Podľa Drdula sa touto zmenou zvýši konkurencieschop­nosť ľudí so zdravotným postihnutím na trhu práce.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zamestnanie #výpoveď #Úrad práce #zdravotne postihnutí ľudia #hendikepovaní ľudia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy