Firmy vracajú ľuďom späť, čo predtým škrtali

Ako vyzerá aktuálna ponuka zamestnaneckých benefitov? Analýza portálu Platy.sk rozoberá vývoj zamestnaneckých benefitov na Slovensku. Vyzerá to tak, že zamestnávatelia po pandémii prestali škrtať výdavky a do svojich ľudí investujú opäť viac.

14.11.2022 09:30
dovolenka, voľno, Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Ľudí, ktorí nemajú od svojho zamestnávatelia k dispozícii žiaden benefit, je stále menej. Podľa aktuálnych čísel v takejto situácii 16,4 percenta Slovákov a Sloveniek.

Podiel ľudí bez extra zamestnaneckých výhod klesol oproti roku 2021 pomerne výrazne. Ešte vlani to bolo 19,1 percenta.

Nedostatok ľudí ovplyvnil aj benefity

Faktor, ktorý dnes výrazne ovplyvňuje ponuku extra výhod pre pracovníkov a pracovníčky, je nedostatok uchádzačov na trhu práce. Vzhľadom na to, že firmy uverejnili na portáli Profesia.sk do 12. novembra už vyše 322-tisíc pracovných príležitostí, na ponuky reaguje nižší počet ľudí, než tomu bolo napríklad v roku 2021 či pandemickom období 2020.

V roku 2022 preto vidíme, že sa výrazne zvýšila rozšírenosť finančného bonusu pre zamestnancov, ktorí do firmy odporučia nového človeka. Finančnú čiastku dostane od svojej firmy v takomto prípade 17,5 percenta ľudí.

Aktuálna situácia zároveň prináša väčšie snahy o rast lojality voči zamestnávateľom. Ak by dnes firmy zápasili s vysokou fluktuáciou, hľadanie nových ľudí, ktorí by obsadili miesta odchádzajúcich zamestnancov, by mohlo byť veľmi náročné. Aj to môže byť dôvod zvýšenia podielu zamestnancov, ktorí pri výročí vo firme dostanú zaplatený bonus.

Aktuálne trendy súvisia so zdravím

Analýza odhalila, že slovenskí zamestnávatelia poskytujú čoraz viac ľuďom benefity, ktoré súvisia so zdravím. Spomenúť môžeme napríklad sick days. Tie má aktuálne k dispozícii zhruba 16 percent zamestnancov. Ešte v roku 2020 išlo o necelých 14 percent.

Aktuálne dáta ukazujú, že za posledné roky stúpa tiež podiel zamestnancov s nadštandardnou zdravotnou starostlivosťou, zdravotných pripoistením či kompenzáciou mzdy pri práceneschopnosti.

Vrátili to, čo predtým škrtali

Analýza naznačuje, že mnoho zamestnávateľov, ktorí boli v roku 2021 nútení škrtať benefity, už aktuálne vrátili tieto možnosti svojim ľuďom naspäť. Takúto situáciu možno vidieť napríklad pri vzdelávaní, zamestnaneckých zľavách, ale aj firemných akciách.

Mesiace s pandémiou a stále rozšírený home office zvýšili tiež dostupnosť flexibilného pracovného času. Rozvrhnúť si svoju prácu podľa seba môže aktuálne už viac ako 38 percent ľudí.

Dáta však zároveň naznačujú, že firmy majú záujem o zvyšovanie motivácie zamestnancov na chodenie do officu. Rok 2022 priniesol výraznejšie rozšírenie zamestnaneckých parkovacích miest či nápojov na pracovisku zadarmo.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #práca #zamestnanec #benefity