Paneláky doplatili na zásah štátu do cien tepla

Približne 40 eur (1 200 korún) si domácnosti v panelákoch dodatočne priplatia za vlaňajší odber tepla pre nešikovný zásah štátu do cenníkov plynu na výrobu tepla. Vláda Roberta Fica sa síce snažila zabrániť opakovaniu zdražovania tepla, keď si ľudia v panelákoch v roku 2008 priplatili za teplo vyše dvadsať percent, táto snaha sa však obrátila proti rodinám.

15.02.2010 07:19
Radiátor, teplo Foto:
Ilustračné foto
debata

Štát vlani zaviedol popri trhových cenníkoch Slovenského plynárenského priemyslu aj štátnu regulovanú cenu plynu na výrobu tepla. Tá mala ochrániť domácnosti pred zdražovaním. Regulovanú cenu však štát nadstavil na príliš vysokú úroveň v porovnaní s neregulovanou trhovou cenou od SPP. Výrobcovia tepla, ktorí sa spoľahli len na ceny od štátu, tak zaplatili za plyn zbytočne veľa. Navýšené úhrady za plyn teraz naúčtujú rodinám.

Denník Pravda sa dostal napríklad k faktúram jedného paneláka s domovou kotolňou v Brezne, kde si bude musieť každý byt pre zásah štátu za minuloročné teplo priplatiť okolo 40 eur. Nedoplatky čakajú aj ďalšie paneláky. Dostanú ich na konci mája pri ročnom zúčtovaní zálohových platieb za minulý rok. Šéf Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšívaný priznal, že takéto prípady sa stali.

Regulačný úrad na čele s Jozefom Holjenčíkom (nominant Smeru) však pochybenie odmieta. Úrad naznačuje, že výrobcovia tepla sa nemusia celý rok držať len úradom stanovených cien plynu, aj keď pri zavedení regulácie úrad zase hovoril, že stabilizuje ceny na celý rok. „Dodávatelia tepla by mali sledovať aj mesačné výkyvy v trhových cenách plynu a postupovať podľa zmluvy s SPP,“ odporúča teraz hovorca úradu Miroslav Lupták.

Regulované úradné ceny plynu platia celý rok a SPP mení svoje trhové ceny plynu pre teplárne každý mesiac podľa toho, za koľko nakupuje plyn z Ruska. Ceny plynu z Ruska závisia najmä od cien ropy, ktoré v minulom roku zrazila dole kríza. Vlani sa tak teplárňam do mája oplatilo kupovať plyn za regulovanú cenu a odvtedy sú výhodnejšie trhové ceny SPP. Napríklad minulý mesiac bol rozdiel v prospech nižších trhových cien asi desať percent.

K lacnejšiemu plynu na výrobu tepla pre rodiny sa tepláreň môže dostať, ale len špekulatívne. A to napríklad tak, že plynárom na konci mesiaca včas nenahlási, koľko plynu minula na dodávky tepla pre rodiny a koľko pre podnikateľov. Pri firmách si teplári regulovanú cenu plynu uplatniť nemôžu. Posielať toto rozdelenie je síce na účely regulácie či platenia daní povinné, ak ho však tepláreň nepošle včas, nič jej nehrozí.

SPP tvrdí, že ak tepláreň splní podmienky na dodávku plynu za regulovanú cenu, podnik nemá prečo účtovať plyn podľa trhových cien, aj keď sú nižšie. O odbere plynu za štátom regulovanú cenu sa však tepláreň musí rozhodnúť na začiatku roka, kedy nie je jasné, ako sa budú vyvíjať trhové ceny plynu.

debata chyba