Cena pitnej vody z vodovodu vlani stúpla o 3,8 percenta

16.09.2010 10:53
Voda
Ilustračné foto

Ceny za výrobu, distribúciu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom vlani vzrástli medziročne v priemere o 3,8 percenta.

„Ceny bez DPH sa v roku 2009 pohybovali v rozpätí od 0,6566 eura/m3 (19,78 Sk/m3) v Trnavskej vodárenskej spoločnosti (VS) po 1,1485 eura/m3 (34,60 Sk/m3) vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti,“ informovalo ministerstvo pôdohospodárstva v správe o vodnom hospodárstve v SR za rok 2009.

Podľa agrorezortu „tieto rozdiely vznikajú najmä v dôsledku regionálnych odlišností vo vzťahu k dostupnosti kvalitatívne vyhovujúcich vodárenských zdrojov s dostatočnou kapacitou, respektíve výdatnosťou, rozvojom infraštruktúry, hustotou odberných miest a podobne“.

Rovnakú cenu za výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom vlani ako v roku 2008 uplatňovalo 9 vodárenských spoločností, a to Trnavská VS, Západoslovenská VS, Trenčianska VS, Považská VS, Severoslovenské vodárne a kanalizácie, Turčianska VS, VS Ružomberok, Vodárne a kanalizácie mesta Komárno a Oravská VS, ktorá uplatňuje rovnakú cenu dokonca už od roku 2007.

„Platby domácností za vodu sa nezvyšujú priamoúmerne s cenami, pretože spotreba vody v domácnostiach neustále medziročne klesá približne o 2 %,“ uvádza správa MPŽPRR SR. Najmenej zaplatia za vodu domácnosti v oblasti mesta Komárna a najviac domácnosti vo východoslovenskom regióne.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku