V tomto roku plyn nezdražie. Regulačný úrad povedal SPP nie

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) neschválil cenový návrh Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) na zvýšenie ceny plynu pre domácnosti ešte v tomto roku.

11.10.2010 15:23 , aktualizované: 17:39
Horiaci plyn Foto:
Ilustračné foto
debata

Úrad taktiež neschválil navrhované zvýšenie ceny plynu určeného na výrobu tepla. „Po detailnom posúdení úrad v doručených podkladoch konštatoval značné nezrovnalosti, ktoré ho viedli k tomu, aby nesúhlasil s oprávnenosťou a opodstatnenosťou návrhov na zmenu rozhodnutia,“ hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Slovenský plynárenský priemysel podal regulačnému úradu cenový návrh na zvýšenie ceny plynu pre domácnosti o 7,5 percenta, a zvýšenie ceny plynu určeného na výrobu tepla o 10,1 percenta začiatkom septembra tohto roka. Obidve zvýšenia mali platiť od 1. novembra tohto roka.

Podľa regulačného úradu plynári nedodali kompletné podklady a v požadovanom rozsahu ani po opätovnej výzve. „Výrazným nedostatkom bolo, že regulovaný subjekt nedoložil faktúry o nákupe plynu od všetkých dodávateľov, čím nepreukázal nákup približne 1,059 mld. metrov kubických plynu,“ doplnil Lupták.

Slovenský plynárenský priemysel podľa regulačného úradu podal návrh na zmenu cenu plynu pre domácnosti kvôli výrazným zmenám nákladov na nákup plynu, ktorá vyplýva z rozdielu medzi očakávanou nákupnou cenou plynu a plánovanou nákupnou cenou plynu. „Údaje predložené regulovaným subjektom, ktoré preukazujú očakávanú nákupnú cenu plynu, nezodpovedajú aktuálnym hodnotám vývoja výmenného kurzu amerického dolára voči euru, ako jedného z hlavných parametrov, ktoré ovplyvňujú nákupnú cenu plynu. Úrad sa s predpokladanými hodnotami vývoja výmenného kurzu tak ako ich uvádza regulovaný subjekt, nestotožnil,“ konštatoval Lupták.

SPP: Rozhodnutie má vážne následky

Slovenský plynárenský priemysel, v ktorom 49-percentný podiel držia GDF Suez a E.ON Ruhrgas a zvyšok štát, považuje rozhodnutie regulačného úradu za nesprávny krok so závažnými následkami. Podľa plynárov rozhodnutie úradu nerešpektuje ekonomickú realitu a princípy spravodlivej cenovej regulácie zohľadňujúcej náklady. „Strata spoločnosti v regulovaných segmentoch predaja plynu v roku 2010 dosiahne podľa najnovších odhadov historicky rekordnú výšku 80 miliónov eur. Pokrivené regulačné prostredie a absolútna nepredvídateľnosť krokov ÚRSO sa pre SPP vystupňovali do vážneho problému. Spoločnosť sa proti tomuto rozhodnutiu odvolá a použije všetky dostupné právne prostriedky, na ochranu záujmov spoločnosti,“ reagoval na rozhodnutie regulačného úradu hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Plynári sú presvedčení, že všetky návrhy na úpravu cien predložené regulačnému úradu boli riadne spracované a podložené relevantnými údajmi. „Pre žiadnu spoločnosť nie je udržateľné, aby v jednom zo segmentov trhu dosahovala dlhodobo stratu, SPP nevynímajúc. Táto situácia je o to závažnejšia, že SPP je jediným dodávateľom plynu pre domácnosti na Slovensku,“ zdôraznil Šebesta. Podľa plynárov v súčasnosti platná regulačná metóda jednoznačne neodráža podmienky na trhu so zemným plynom. „Regulačný rámec musí byť postavený na dvoch základných princípoch – zohľadnení všetkých skutočných nákladov spojených s dodávkou plynu a primeranom zisku. Energetickú bezpečnosť a rozvoj energetického sektora nemožno zabezpečiť bez stabilného a predvídateľného regulačného rámca a legislatívneho prostredia,“ konštatoval predseda predstavenstva SPP Achim Saul.

Ministerstvo hospodárstva situáciu nekomentuje

Ministerstvo hospodárstva, ktoré zodpovedá za vykonávanie akcionárskych práv 51-percentného podielu plynárenského podniku a na valnom zhromaždení súhlasilo s predloženým cenovým návrhom, rozhodnutie regulačného úradu nekomentovalo.
„Nakoľko je výsledok rozhodnutia o cenách výlučne v kompetenciách ÚRSO, rezort hospodárstva sa vyjadrovať v tejto veci nebude,“ reagovala hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová.

Plynári pôvodne chceli zvýšenie o desiatky percent

SPP chcel regulačný úrad požiadať aj o zvýšenie cien plynu pre domácnosti od 1. decembra tohto roka o 27,6 % a o zvýšenie cien plynu využívajúceho na výrobu tepla od tohto istého dátumu o 35,3 %. Tieto návrhy však na mimoriadnom valnom zhromaždení akcionárov SPP nepodporilo ministerstvo hospodárstva, ktoré zodpovedá za vykonávanie akcionárskych práv 51-percentného podielu plynárenského podniku. SPP sa pokúšal podľa šéfa regulačného úradu Jozefa Holjenčíka zmeniť cenu plynu pre domácnosti a cenu plynu určeného na výrobu tepla v tomto roku celkovo osemkrát.

Cena zemného plynu pre slovenské domácnosti sa naposledy menila začiatkom tohto roka, keď v priemere klesla o 5,13 %.

debata chyba