Drahá voda núti ľudí viac šetriť

Ceny vody sa na Slovensku za posledných desať rokov strojnásobili, čo donútilo rodiny viac šetriť.

16.05.2011 08:12
Voda, vodovod Foto:
Ilustračné foto
debata

Podľa informácií ministerstva pôdohospodárstva prakticky každý rok klesá spotreba vody v slovenských domácnostiach o dve percentá. Svetová zdravotnícka organizácia pritom varuje, že hygienické minimum pre domácnosť je stanovené na 70 litrov na osobu denne.

Niektorí ľudia, ktorých Pravda oslovila v Bratislave s otázkou ako čelia zdražovaniu vody, priznávajú, že šetria príliš.

„Denne som sa sprchoval, riady som umýval veľmi málo, a pritom som za vodu platil neskutočne veľa peňazí, aj keď som minul nejakých 71 litrov denne. Asi sa budem musieť sprchovať ešte menej a stane sa zo mňa šmudlo,“ pohoršuje sa Vladimír Kovács, ktorý býva na východe Slovenska.

Libuši Kožuchovej sa však tento scenár nepozdáva. „Voda je príšerne drahá. Viac už ale šetriť nemôžem, bolo by to na úkor hygieny,“ krčí plecami Kožuchová. Napríklad spláchnutím desať litrov vody na WC „odíde do potrubia“ voda v cene 2,5 centu.

Niektorí obyvatelia rodinných domov už v súčasnosti vodu z vodovodu prakticky nevyužívajú. „Máme vlastnú studňu, takže na polievanie, pranie či sprchovanie využívame tento zdroj. Studničná voda však nespĺňa všetky potrebné parametre, a tak ju nemôžeme piť,“ hovorí Simona Tománková.

Časť občanov si platí za vodu priamo v nájomnom, a tak ich nemusí zaujímať, či minú veľa, alebo málo vody. „Bývam na internáte a tak nie som nútený šetriť. Nemôžem však povedať, že by som vodou plytval. Ale nemôžem povedať ani to, že by som sa v míňaní obmedzoval – napríklad prakticky vôbec nenapúšťam vaňu, ale sprchujem sa,“ zdôvodňuje Martin Smolák. Kúpanie vo vani obmedzil aj Robert Hojsík. „Voda je drahá, takže vaňu si nenapustím desaťkrát za mesiac ako v minulosti, ale iba štyri razy,“ vraví Hojsík.

Ďalšia skupina ľudí sa rozhodla, že faktúry na vodu zmenší rôznymi zariadeniami. „Nie som nútený šetriť vodou na sebe, lebo šetrím pri umývaní riadov. Kúpil som si umývačku a odvtedy sú moje faktúry za vodu menšie,“ poznamenáva Zoltán.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba