Spoločnosť Tatry mountain resorts navrhla štátu výmenu pozemkov

20.05.2013 21:01

Spoločnosť Tatry mountain resorts (TMR) chce vymieňať pozemky so štátom. Starý Smokovec, za ktorú chce TMR pozemok v Tatranskej Lomnici s rovnakou rozlohou.

TURIZMUS:

Výmenou za pozemky pod Slavkovským Štítom a les v Medzeve chce TMR získať pozemky pod svojimi zjazdovkami. Ako ďalej informoval predseda predstavenstva TMR Bohuš Hlavatý, odhadovaná hodnota pozemku, ktorý momentálne vlastní TMR, je 470 tis. eur. Cena parcely v Tatranskej Lomnici sa pohybuje na úrovni 400 tis. eur. Pozemky v Starom Smokovci TMR kúpila práve s cieľom možnej zámeny za pozemky, na ktorých má lanovky.

Ďalší pozemok, o ktorý TMR prejavila záujem, je 366 hektárov v 5. stupni ochrany na južnej strane Chopku. Znalcami odhadnutá cena pozemku podľa predstaviteľov TMR predstavuje 1,3 mil. eur. Ako protihodnotu chce prevádzkovateľ tatranských lanoviek ponúknuť rovnako veľkú časť hospodárskeho lesa v Medzeve, ktorého cena by mala byť približne 2,7 mil. eur. Za pozemky pod zjazdovkami v Nízkych Tatrách chce TMR formou darovacej zmluvy štátu previesť ešte ďalších 70 ha pod Slavkovským Štítom.

Hlavatý sa pri uvádzaní cien odvolával na znalecké posudky, ktoré si nechala vypracovať spoločnosť TMR. Dodal, že tieto sumy sa môžu líšiť v závislosti od toho, kto posudok vykonáva, avšak TMR sa podľa jeho slov nebráni akejkoľvek kontrole zo strany verejnosti alebo mimovládnych organizácií. Roman Weck, akcionár TMR, uviedol, že v súčasnosti sú pozemky od správcov majetku štátu prenajaté formou nájomných zmlúv, čo výrazne komplikuje proces dobudovania a rekonštrukcie infraštruktúry vo Vysokých a Nízkych Tatrách.

Predseda predstavenstva TMR argumentoval, že štát by touto výmenou získal cennejšie pozemky málo poznačené ľudskou činnosťou, na ktorých sa navyše nachádzajú biotopy európskeho významu. Cieľom tejto zámeny je podľa jeho slov vysporiadanie pozemkov pod investíciami spoločnosti. „TMR na rozdiel od iných zahraničných investorov nežiada od štátu nič zadarmo, ale ponúka otvorený a transparentný proces aj napriek tomu, že výška investícií a tvorba pracovných miest v TMR za posledných päť rokov je na porovnateľnej úrovni s ktoroukoľvek zahraničnou automobilkou,“ vyhlásil.

Výmena pozemkov spadá pod kompetencie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Tomu ponúka TMR aj finančnú kompenzáciu vo výške troch ročných nájmov za predmetné územia. "MPRV SR nepozná okolnosti tejto zámeny, preto sa v tejto chvíli nebudeme k tejto téme vyjadrovať,“ informovala o stanovisku agrorezortu hovorkyňa Zuzana Gulová. V prípade ak ministerstvo pôdohospodárstva na výmenu nepristúpi, na investičnú činnosť TMR to podľa Hlavatého nebude mať zásadný vplyv.

Predstavitelia spoločnosti v pondelok predstavili aj plány investícií v roku 2013, ktorých výška sa má vyšplhať na 45 mil. eur. „Hlavnou investíciou má byť výmena lanovky v úseku Štart – Skalnaté pleso,“ uviedol Hlavatý. Dôvodom výmeny je podľa Hlavatého to, že lanovka nie je vhodná do miestnych poveternostných podmienok. „Túto zimu bola 22 dní mimo prevádzky,“ dodal. Druhou zásadnou investíciou je nová šesťsedačka v Nízkych Tatrách.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku