Ľudia šetria na kúrení až tretinu

Nadpriemerne vysoké súčasné vonkajšie teploty znižujú rodinám náklady na bývanie. V niektorých oblastiach musia v porovnaní s rovnakým obdobím v minulosti, keď mrzlo, kúriť aj o tretinu menej.

09.01.2014 10:00
radiátor, kúrenie, teplo, bývanie Foto: ,
Ilustračné foto
debata (11)

Podľa zistení Pravdy je totiž pri vonkajšej teplote okolo bodu mrazu potrebné na vykúrenie bežného zatepleného domu potrebné dodať teplo v objeme 36 kilowatthodín za deň, kým aktuálne je to zhruba 24 kilowatthodín. Napríklad pri plyne to znamená úsporu viac ako 55 centov denne.

Relatívne teplý však bol podľa klimatológa Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu Petra Kajabu celý vlaňajšok. „Priemerná teplota v roku 2012 bola 8,8 stupňa, kým vlani bola rovných deväť stupňov Celzia,“ spresňuje Kajaba.

Mnoho rodín sa vďaka tomu môže tešiť na preplatky. „Od januára do konca novembra bol vďaka úsporám, efektívnejšej výrobe a dodávke tepla i počasiu predaj tepla nižší o 2 až 4 percentá,“ podčiarkuje šéf najväčšieho slovenského združenia teplárov Miroslav Obšivaný. Jedným dychom však dodáva, že ide o priemernú hodnotu a v závislosti od regiónu sa môže mierne odlišovať.

Napríklad štvorčlenná rodina v trojizbovom paneláku s rozlohou 65 štvorcových metrov s mesačnými zálohami na dodávku tepla 83 eur môže pri takejto úspore očakávať podľa prepočtov Pravdy preplatok na teple zhruba 30 eur.

Ešte počas vlaňajšieho apríla sa pritom situácia javila opačne. V marci totiž Slovensko zasiahla mohutná tlaková výš, ktorá spôsobila prílev chladného arktického vzduchu. To bol aj dôvod, prečo bol marec 2013 najchladnejší od roku 1996. Nepríjemné vetry spolu s relatívne hlbokými mrazmi navyše ochladzovali domy vo veľkej miere a v niektorých prípadoch tak rodiny na vytvorenie komfortnej teploty museli odobrať oveľa viac tepla. Teplá jeseň však nízke jarné teploty vykompenzovala.

December minulého roka bol relatívne teplý. Napríklad v Hurbanove sa teplota v poslednom mesiaci roka pohybovala na priemernej úrovni 2,6 stupňa nad nulou, čo je o tri stupne viac ako v decembri 2012. Pritom vysoké teploty boli podľa Kajabu na celom území krajiny. Dôvodom sú podľa neho viaceré tlakové níže, ktoré na Slovensko dostávajú relatívne teplý oceánsky vzduch.

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba
Viac na túto tému: #dom #byt #teplo #kúrenie