Slovenské domácnosti dávajú na energie viac ako iné z únie

Domácnosti na Slovensku dávajú v porovnaní s inými krajinami EÚ najväčšiu časť svojich výdavkov, až 16 %, na energie.

17.03.2014 19:02
debata (14)

Veľkoobchodné ceny elektriny boli podľa údajov Európskej komisie v uplynulom období stabilné, prípadne klesali. Aj napriek tomu však koncové ceny elektriny rástli.

„Pokles veľkoobchodných cien sa nepremietol do zníženia maloobchodných cien, kde rástli hlavne regulované zložky ceny,“ uviedla na seminári ekonomická poradkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Lívia Vašáková. Podľa správy Európskej komisie má Slovensko piate najvyššie ceny elektriny pre priemyselných zákazníkov v rámci únie. Tieto ceny sú tiež jednými z najvyšších na svete.

Komisia vo svojej správe upozorňuje na ďalší negatívny fakt pre slovenských spotrebiteľov. Domácnosti na Slovensku platia za energie viac ako inde v únii – až 16 percent výdavkov ide na energie. Pre znižovanie nákladov na energie je podľa Vašákovej potrebné dokončiť vnútorný energetický trh, ďalej je potrebná väčšia iniciatíva spotrebiteľov pri zmene výhodnejšieho dodávateľa energií, kúpa energeticky efektívnejších spotrebičov, ako aj väčšie vynaloženie snahy pri konvergencii nákladov na siete.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #domácnosť