Opustené chaty lákajú zlodejov. Ako sa pred nimi brániť?

Podľa policajných štatistík kriminalita na Slovensku dlhodobo klesá. Týka sa to aj vlámaní do chát, ktorých počet sa minulý rok oproti roku 2017 znížil o 25 percent. V zimnom období, keď sú rekreačné objekty dlhé týždne opustené, je však aktivita zlodejov dlhodobo najvyššia.

15.10.2019 07:00
chalupa, Orava Foto:
Medzi chalupármi obľúbené časti Slovenska patrí aj Orava.
debata

V nasledujúcich tipoch prezradíme, ako sa proti nim brániť, a predísť tak pri návrate na chatu nepríjemnému prekvapeniu.

Trend poklesu trestnej činnosti sa podľa štatistík Policajného zboru týka aj vlámania do chát. V tomto roku sa od januára do augusta udialo 182 vlámaní, oproti rovnakému obdobiu za minulý rok tak možno hovoriť o poklese zhruba 22 percent. Ešte o tri percentuálne body výraznejší pokles potom možno sledovať pri porovnaní štatistík z celého minulého roka oproti roku 2017. Hlavne v chladných mesiacoch, ktoré práve nastupujú, opustené chaty najviac lákajú potenciálnych zlodejov. Toto nebezpečenstvo možno eliminovať viacerými spôsobmi.

Okná zaistia bezpečnostné fólie, mreže aj tieniaca technika

Za všeobecne najslabšie miesto každej chaty možno považovať okná. Často ich možno prekonať aj s menším úsilím – často na to stačí kameň. V tomto prípade odporúčajú odborníci na bezpečnosť predovšetkým mechanické zabezpečenie. Riešením môžu byť napríklad mreže alebo bezpečnostné fólie. Kým prvý spôsob ochrany môže pre potenciálneho zlodeja predstavovať neprekonateľnú prekážku, bezpečnostné fólie vstup nepozvaných návštevníkov do chaty skôr spomalia.

Ďalším variantom z hľadiska zabezpečenia môže byť aj využitie tieniacej techniky. „Vonkajšie rolety okrem poskytovania maximálneho zatienenia fungujú aj ako bezpečnostný prvok. Špeciálne pružiny zabraňujú nežiadúcemu mechanickému zdvihnutiu a držia lamely v jednej rovine. Na rozdiel od mreží plnia aj dizajnovú funkciu, ich vzhľad je totiž možné vďaka nespočetnému množstvu variantov zladiť s akýmkoľvek prvkom stavby,“ povedal Jan Malysz zo spoločnosti Lomax, ktorá sa špecializuje na výrobu tieniacej techniky a garážových brán.

Pomôcť môže upratovanie či zmeny v okolí

Pre mnohých z nás nástup zimného obdobia znamená, že chatu pred tuhými mrazmi dôkladne zazimujeme a až do jari sa neukážeme. Práve takýto prístup predstavuje pre potenciálnych zlodejov ideálnu príležitosť. Odborníci preto odporúčajú, aby chatári z času na čas prišli chatu skontrolovať aj počas zimy a svojou aktivitou vystrašili potenciálneho zlodeja, ktorý objekt dlhodobo sleduje. Dôležité je, aby majitelia navštevovali objekty v nepravidelných intervaloch, hrabali lístie a odhŕňali sneh.

Vďaka tomu nebude na prvý pohľad zrejmé, že chatu dlho nikto nenavštívil. A hoci policajti v rámci preventívnej činnosti chatové oblasti kontrolujú, apelujú v prvom rade na majiteľov, aby svoje chaty dostatočne zabezpečili a občas ich kontrolovali z vlastnej iniciatívy. Nie je pritom nutné, aby sa každý chatár musel o svoj objekt starať sám. Ideálne je dohodnúť sa so susedom alebo susedmi, s ktorými sa budú pri odhŕňaní snehu či odpratávaní lístia striedať. Ten, kto má práve službu, si všíma všetky zmeny v okolí a ak sa mu niečo nepozdáva, majiteľov chaty kontaktuje.

Často podceňovaná garáž

Podceňovať neradno ani hlavné vstupy do objektu. Pri vchodových dverách sa podobne ako pri klasickom dome či byte oplatí investovať do kvalitného zabezpečenia, ktoré udáva šesťstupňová bezpečnostná trieda. V prípade chaty však určite nie je nutné voliť najvyššiu triedu, bohato postačí tretí, prípadne štvrtý stupeň bezpečnosti. Oba typy dverí sú v tomto prípade vyrobené z materiálov odolných proti prerazeniu a používajú rad mechanických prvkov, akými sú početné zámkové body či tŕne proti vytrhnutiu.

Podľa odborníkov je však nutné pri dlhodobom opustení objektu myslieť na všetky vstupy. „Zatiaľ čo pri hlavnom vchode sa bezpečnostné dvere stávajú určitým štandardom, vstup do garáže ľudia často podceňujú. Táto časť domu sa tak vďaka tomu môže stať z hľadiska bezpečnosti najslabším prvkom celej stavby. Riešením je v tomto prípade inštalácia kvalitných brán, ktorých prevodovka dokáže zabrániť nechcenému zdvihnutiu. Pri bránach možno zároveň kombinovať mechanické zarážky s rôznymi elektrickými prvkami,“ načrtol bezpečnosť garáže Jan Malysz.

Bezpečnostná služba na diaľku

Jeden z dôvodov, ktorí zlodejov z roka na rok viac odrádza od vlámania sa do nehnuteľností, je aj vzrastajúca obľuba zabezpečovacích systémov. Jedným z dôvodov je tiež čoraz častejšie napojenie objektu na pult centralizovanej ochrany v danom regióne. Náročnejším variantom je vybavenie chaty komplexným zabezpečovacím systémom, ktorý v prípade vniknutia cudzích osôb do objektu nielen spustí alarm, ale takisto dá okamžite telefonicky vedieť majiteľovi, že sa do objektu snaží dostať nezvaný hosť. Veľkou výhodou je aj napojenie na bezpečnostnú agentúru, ktorá na miesto činu dorazí spravidla za niekoľko minút.

Zatiaľ čo pri starších bezpečnostných systémoch využívali zlodeji to, že ich stačilo odstrihnúť od zdroja elektrickej energie, súčasné modely poškodenia alebo odpojenia od elektrickej siete majiteľovi nahlásia. Sami pritom disponujú vlastným zdrojom napájania. Vďaka použitiu moderných technológií možno mať prehľad o dianí aj vo vzdialenom objekte, napríklad pomocou inteligentného telefónu. Možno z neho ovládať nielen zabezpečovací systém, ale napríklad aj tienenie. Práve pohyb so žalúziami na diaľku môže u potenciálneho zlodeja vyvolať dojem, že v chate niekto je, a včas ho od vlámania odradiť.

debata chyba
Viac na túto tému: #zlodeji #chaty #ochrana pred zlodejmi