Ako si vybrať kvalitný matrac

Zlý spánok nám môže pokaziť celý deň. Spánok na nekvalitnom matraci sa však môže odraziť nielen na našej nálade, ale môže mať aj zdravotné následky.

25.09.2017 10:46
matrac Foto:
V moderných matracoch sú pružiny obalené v taštičkách.
debata

Kúpa kvalitného matraca je tak investíciou do zdravia. Ako aj pri iných veciach to však neznamená, že najlepší musí byť zákonite ten najdrahší matrac. Zároveň neplatí, že pre každého človeka je vhodný rovnaký matrac. Každý by si mal vyberať matrac podľa svojej hmotnosti a výšky. Zohľadniť treba aj podklad postele a hustotu matraca.

Z ortopedického hľadiska, výber matraca záleží aj od toho, aký nález má dospelý človek. „Pokiaľ má nález na chrbtici, používa sa iný druh matraca, ako keď je nález na kĺboch. Z ortopedického pohľadu a pohľadu implantácií kĺbov je vhodné, aby bol matrac mäkší, pretože ak pacient leží na boku alebo na kraji, zabráni sa tak útlaku. Pacientom, ktorí sú po iných operáciách alebo sú zvyknutí ležať na chrbte, by som skôr odporučil tvrdšie matrace.“ tvrdí ortopéd, MUDr. Jakubík z Clinica Orthopedica.

Rovnako ako dospelí, aj deti potrebujú kvalitný matrac. V ich prípade to znamená tvrdú alebo stredne tvrdú podložku, ktorá je dobrou oporou pre chrbticu a organizmus vo vývoji. „Ak je však dieťa obézne a spáva na boku, treba vybrať mäkší matrac, aby nedošlo k útlaku. Ak má problémy s krčnou chrbticou, ideálne je tiež spať na boku, nie na bruchu,“ vysvetľuje Jakubík.

Čo všetko treba zohľadniť pri výbere matraca

Podklad

Na polohovateľný lamelový rošt s kovovým rámom sú vhodné taštičkové a latexové matrace, pevný rošt z masívu sa hodí pod pružinové matrace. Správne fungovanie ortopedického matraca zabezpečuje zase ortopedický rošt.

Hustota

V prípade penových matracov platí, že čím je vyššia hustota peny, tým bude matrac lepšie podopierať tie časti tela, ktoré to počas spánku potrebujú, a tiež bude dlhšie dobre slúžiť. „Radil by som voliť skôr latexovú alebo pamäťovú než polyuretánovú penu,“ vraví František Hruška z centra pre bývanie STYLA. Latex je antibakteriálny, zabraňuje množeniu roztočov, preto je vhodný aj pre alergikov. Pamäťová pena je tiež antibakteriálna, antistatická, dobre odvádza vlhkosť, má dobré termoizolačné vlastnosti a vynikajúco prerozdeľuje tlak tela, čo je ideálne pre ľudí, ktorým hrozia preležaniny.

Kvalita a cena

Matrac si nevyberajte len podľa ceny, ale podľa toho, čo daná cena znamená pre váš spánok a zdravie. Napríklad, matrace z prírodného latexu sú pre organizmus to najlepšie, ale ich cena môže mnohých ľudí od kúpy odradiť. Kvalitný spánok vám poskytnú aj latexové matrace s vyváženým pomerom prírodného a syntetického latexu.

Poťah

Vhodné sú poťahy, ktoré matrac chránia, ale zároveň mu dovoľujú dýchať, sú antibakteriálne a vďaka uzatváraniu na zips sa dajú zvliecť a vyprať, resp. chemicky vyčistiť. Tieto možnosti predlžujú tzv. hygienickú životnosť matraca, ktorá je zvyčajne kratšia ako životnosť materiálov, z ktorých je matrac vyrobený.

Pružiny

Aj pružinový matrac môže byť kvalitný a dokonca ortopedický. „Vo všeobecnosti platí, že ortopedický efekt sa pri pružinových matracoch zlepšuje s rastúcim počtom pružín vytvárajúcich jadro matraca. Pri klasickej bonelovej pružine, teda keď sú pružiny vzájomne previazané, je tento efekt o niečo nižší ako pri taštičkových pružinách,“ vysvetľuje Hruška z centra pre bývanie STYLA. „Všímať si treba aj materiály, ktoré obklopujú pružinové jadro. To by nemalo byť obalené filcom alebo textíliou, keďže pružina vytvára tlakové body. Pri použití týchto materiálov už po roku cítiť pri ležaní kontúry pružín, čo v konečnom dôsledku viac škodí, ako pomáha. Vhodnejším materiálom na vrstvenie bonelovej pružiny je kokosová doska impregnovaná latexom.“

Pružiny v taštičkách

Žiadne iné matrace nie sú také pružné, vzdušné a trvácne. Niektorí ľudia sa boja, že pružinové matrace budú vŕzgať alebo začnú hrdzavieť, ale to je pri kvalitných značkových matracoch vylúčené. „Výrobcovia pružinových jadier zabezpečujú povrchovú úpravu týchto pružín tak, že si dovolia poskytnúť na ne záruku až 20 rokov. Kombinácia taštičkového jadra a latexovej či kokosovej vrstvy je považovaná za najlepšie riešenie pri výbere matraca,“ dodáva Hruška.

Zóny

Informácie o počte zón môžu byť zavádzajúce. Určite neplatí, že čím ich je viac, tým je matrac kvalitnejší, a preto by sme si ho mali vybrať. Zónovanie má význam predovšetkým pri penových matracoch, pretože vďaka nemu sa matrac lepšie prispôsobuje jednotlivým častiam ľudského tela. Pri pružinových a taštičkových matracoch však zonácia nemá zásadný význam, pretože na takýchto typoch matracov ju telo vôbec nevníma.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #seniori #matrac
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy