Pohnime sa s reumou. Projekt, ktorý pomáha

„Záleží nám na tom, aby mal každý pacient prístup k informáciám o ochorení a liečbe,“ hovorí Janka Dobšovičová Černáková, predsedníčka OZ Liga proti reumatizmu.

02.08.2018 15:51
nordic walking, šport, príroda Foto:
Pri správnej chôdzi nordic walking sa aktivuje až 90 % svalov a takýto pohyb je prospešný aj pre reumatikov.
debata
Podľa nej sú stále najžiadanejšie témy z medicínskej oblasti, ktoré oslovia najmä novo diagnostikovaných pacientov, ale dopyt je aj po aktuálnych témach o komunikácii medzi lekárom a pacientom či význame pacientskych združení pre jednotlivca alebo celú komunitu. „Ide napríklad o témy zo sociálnej či psychologickej oblasti, ale aj možnosti korigovať reumatické ochorenia úpravou v stravovaní. Reumatické ochorenie totiž ovplyvňuje pacientov vo všetkých sférach života“.

S témami súvisí aj zloženie odborníkov, ktorých na svoje podujatia pozývajú. Prednášky vedú napríklad reumatológovia, odborníci na stravovanie, sociálni pracovníci, alebo iní odborníci, ktorí majú možnosť takto osloviť širšiu skupinu ľudí. Zároveň sa pacienti na stretnutiach motivujú na aktívnejšiu komunikáciu s lekármi a zdravotníckym personálom, aby len pasívne neprijímali informácie, ale sa aj aktívne pýtali a zapájali do liečebného procesu.

Prednáškové popoludnia bývajú súčasťou aj motivačno-vzdelávacích kurzov Ligy proti reumatizmu. 12. až 14. októbra sa v rámci Svetového dňa reumatizmu uskutoční séria edukačných a pohybových aktivít. Do konca roka naplánovali vo svojich pobočkách ešte viacero takýchto podujatí od septembra do decembra. „Vzdelávanie pacientov považujeme za jednu z kľúčových aktivít pacientskych organizácií, pretože má pozitívny vplyv na výsledky liečby,“ hovorí Katarína Žiaková, Patient Advocacy Manager spoločnosti Novartis.

V rámci hodnotenia projektu „Pohnime sa s reumou!“ dosiahli v Lige prekvapivý úspech. Chôdza nordic walking je jednou z jej nosných celoročných pohybových aktivít a v mesačných intervaloch vyhodnocujú počet nachodených nordic walking krokov iniciatívou „Milión krokov pre reumatikov“.

Ku koncu júna to bolo vyše 33 miliónov krokov. Od júna majú k dispozícii nordic walking paličky aj hospitalizovaní pacienti v Národnom ústave reumatických chorôb. Pri správnej chôdzi nordic walking sa aktivuje až 90 % svalov a takýto pohyb je prospešný aj pre reumatikov. „Len nedávno sme zrealizovali distribúciu novo nakúpených nordic walking palíc do pobočiek a klubov a postupne tam prebiehajú aj inštruktážne lekcie nordic walking – 13. októbra sa uskutoční celoslovenské stretnutie walkerov – reumatikov v Piešťanoch,“ dodáva Dobšovičová Černáková.

debata chyba
Viac na túto tému: #reuma #Nordic walking #reumatizmus #liečebný proces