Bardejovské kúpele prepojí s mestom nový chodník

Návštevníci a klienti Bardejovských kúpeľov sa jednoduchšie dostanú do mesta. Plynulé prepojenie Bardejovských Kúpeľov s mestom Bardejov už v najbližších dňoch zabezpečí turisticko-cyklistický chodník.

17.10.2018 14:00
Bardejovské kúpele Foto:
Bardejovské kúpele.
debata
Dokončuje ho Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Šariš – Bardejov. Trasa s dĺžkou približne 1,3 km sa začína pri benzínovej pumpe na konci Bardejova a končí sa na začiatku kúpeľov, kde sa napája na asfaltový chodník. Určená je pre cyklistov i peších. Je bezpečný, keďže vedie cez les a je dostatočne vzdialený od hlavnej cesty.

"Tento turistický chodník je obrovským obohatením nášho regiónu a rozšíri možnosti turistickej infraštruktúry. Robí sa ako singletrack, čo je metóda, ktorá kopíruje terén, prispôsobuje sa prírode, stromom a svahu, a nevyžadovala si výruby stromov,“ uviedol riaditeľ OOCR Šariš – Bardejov Radomír Jančošek.

Chodník pre mierne stúpanie v začiatku pomenovali Herkules, tento názov má aj najsilnejšie mineralizovaný prameň v Bardejovských Kúpeľoch. „Trasa má prevýšenie iba niekoľko desiatok metrov a je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi,“ dodal.

Ide o dočasné riešenie, keďže mesto Bardejov už dlhodobo pripravuje cyklochodník s pevným povrchom, osvetlením a doplnkovou infraštruktúrou. Proces však brzdí vysporiadanie problémových pozemkov, kde nie je jasný vlastník a neprebehlo dedičské konanie. "Preto som prišiel s náhradnou iniciatívou vybudovania tejto trasy. Počas štyroch mesiacov som osobne navštívil desiatky majiteľov pozemkov a získaval od nich súhlasy o dočasnom prechode a vytvorení turistického chodníka. V súčasnosti sú hotové terénne úpravy a ostáva urobiť jemný posyp kameninou, aby sa pri dažďoch netvorilo na povrchu blato. Celkové náklady budú približne 23-tisíc eur a nový chodník by mal byť v prevádzke zhruba o týždeň,“ skonštatoval Jančošek.

S prispením OOCR Šariš – Bardejov bola v uplynulých dňoch v Bardejovských Kúpeľoch dokončená aj obnova turistického okruhu Ostrá Hôrka. Tento turistický chodník má spolu tri okruhy, najväčší meria 3,5 km, stredný 1,5 km a najmenší 1 km. Slúžiť bude bežkárom, horským cyklistom a turistom a je vhodný aj na prechádzky rodín s deťmi.

Dĺžka značených turistických chodníkov v okolí kúpeľov dosahuje takmer 40 km. Popri tom je na tomto území aj sieť vybudovaných, udržiavaných a navzájom prepojených piatich cyklotrás, s celkovou dĺžkou viac ako osem kilometrov. Tvoria ju tri liečivé trasy – Lekárska, Napoleon a Čerešenka, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. Teraz k nim pribudne Herkules.

debata chyba
Viac na túto tému: #cestovný ruch #turizmus #cyklochodník #bardejovské kúpele