Patrí zelená fazuľka do jedálnička seniora?

14.12.2019 14:00
zelená fazuľka, strukoviny
Do boja proti nádorových ochoreniam sa zelená fazuľka púšťa vďaka vysokému obsahu antioxidantov, ktoré sa dokážu popasovať s voľnými radikálmi. Autor:

Drží si prvenstvo medzi strukovinami. Pre viaceré zdravotné benefity ju ocenia najmä starší ľudia, ktorých trápia časté zlomeniny, neposlušné srdce či cukrovka.

Zelené zdravie. Aj takto možno označiť drobné chrumkavé lúsky zelenej fazuľky, ktorá ochráni ľudí vo vyššom veku pred nebezpečnými zlomeninami. Ich výskyt sa často spája s nízkym príjmom dôležitého vitamínu K. Dostatočné množstvo spomínanej mikroživiny v tele zlepšuje vstrebávanie vápnika do kostí a znižuje vylučovanie tohto minerálu prostredníctvom moču. Odborníci tvrdia, že jedna šálka zelenej pochúťky ponúka takmer 15 mikrogramov vitamínu K, čo je približne 20 % odporúčanej dennej dávky. Táto strukovina sa však chváli aj samotným obsahom kalcia, čo v uvedenom množstve predstavuje štvorpercentné pokrytie jeho dennej potreby.

Nižšie riziko rakoviny

Do boja proti nádorových ochoreniam sa zelená fazuľka púšťa vďaka vysokému obsahu antioxidantov, ktoré sa dokážu popasovať s voľnými radikálmi. Vysoký výskyt týchto nebezpečných látok v tele sa môže podpísať pod zvýšené riziko vzniku nádorových ochorení. Antioxidantom kraľuje najmä luteín, ktorý sa zaraďuje medzi karotenoidy. Ľudia, ktorí konzumujú dostatočné množstvo luteínu v strave majú nižšie riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, prsníka a pľúc. Ak by sme chceli zelené fazuľky umiestniť do rebríčka potravín bohatých na luteín, ocitli by sa na ôsmom mieste. Ďalším významným antioxidantom je vitamín C, ktorý v jesennom období chráni pred infekciami a vírusmi, ale oceňuje sa tiež ako doplnok výživy pri prevencii rakoviny.

Chvália si ich cukrovkári

Aj s úpravou hladín cukru v krvi si poradia zelené fazuľky. Niektoré štúdie preukázali, že pomáhajú pacientom lepšie zvládať príznaky cukrovky 2. typu. V tomto prípade sa chutná strukovina zaraďuje k regulátorom tejto choroby. Nakoľko diabetes súvisí s kvalitou zraku, netreba zabúdať na schopnosť zelenej maškrty chrániť zrak pred vznikom makulárnej degenerácie, ktorá sa spája so znížením schopnosti vidieť, postihuje sietnicu a spôsobuje stratu centrálneho videnia. Oči pre nebezpečnými ochoreniami chráni nielen známy luteín, ale aj látka zeaxantín.

Zabráni infarktu

Flavonoidy obsiahnuté v zelenej lahôdke pomáhajú chrániť srdce pred vážnymi ochoreniami. Flavonoidy sú polyfenolové antioxidanty, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v ovocí a zelenine. Chutná strukovina má z tohto dôvodu silné protizápalové vlastnosti. Napríklad, účastníci testu, ktorí prijímali vyššie dávky týchto látok boli chránení pred trombózou, teda tvorbou krvných zrazenín na stenách ciev. Trombóza je jedna z najčastejších príčin vzniku srdcového infarktu, mozgovej mŕtvice či iných vážnych ochorení.

Žiadna kalorická bomba

Zelená fazuľka nepatrí medzi kalorické potraviny, pretože sto gramov tejto pochúťky obsahuje iba 30 kilokalórií. Z makroživín sa chváli najmä obsahom približne 2 g bielkovín a 7 g sacharidov. Patrí tiež k skvelým zdrojom vlákniny. Okrem vitamínov C, K a minerálnej látky vápnik ponúka tiež vysoké množstvo vitamínu A, ktorý chráni oči pred poškodením v dôsledku starnutia organizmu. Z minerálnych látok a stopových prvkov obsahuje tiež horčík a železo. Magnézium sa používa pri posilňovaní zubov, kostí a svalov. Železo má svoje nezastupiteľné miesto pri zdravej krvotvorbe.

Bouneschlupp je Polievka so zelenými fazuľkami. Varí šéfkuchár Marcel Ihnačák

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zlomeniny #zelená fazuľka #strukoviny #srdcovo-cievne ochorenia #cukrovka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku