Prečo sú voľné radikály nebezpečné?
Pomáhajú najmä antioxidanty, ktoré nájdeme v rajčinách, fazuli, granátovom jablku, ale aj v rôznych druhoch nápojov. Antioxidanty sú látky, ktoré bránia v ľudskom tele pôsobeniu takzvaného oxidačného stresu. Ten vyvolávajú voľné radikály a čím viac ich je, tým väčšie je riziko vzniku rôznych chorôb. Našťastie, viaceré kvalitné druhy ovocia, zeleniny, no i nápoje si dokážu hravo poradiť s nahromadeným oxidačným stresom. Stačí si len vybrať.
Zdravšie sú tepelne upravené rajčiny
Varením sa z paradajok uvoľňujú vzácne látky vrátane lykopénu, ktorý dokážu zabrániť starnutiu buniek a vzniku viacerých druhov rakoviny, a to najmä rakovine prsníka, ženských pohlavných orgánov a prostaty. Vychutnávať si ich môžeme v podobe polievok a omáčok. Podľa štúdie Harvardskej univerzity ženy v strednom veku, ktoré si doprajú jedlá z paradajok a prijímajú tak vysoké množstvo lykopénu sú menej náchylné na kardiovaskulárne ochorenia v porovnaní so ženami, ktoré sa tomuto druhu zeleniny vyhýbajú. Čísla v danom prípade hovoria jasnou rečou. Dámam, ktoré mali zvýšený príjem spomínaného antioxidantu sa znížilo riziko vzniku srdcových chorôb až o 30 %.
Kvalita podľa farby
Fazuľa patrí medzi kľúčové zdroje kvalitných bielkovín, vápnika, vlákniny a vitamínov. Tie, ktoré sa pýšia červenou až fialovou farbou, majú v jednej porcii viac antioxidantov ako iné druhy strukovín, ovocia či zeleniny. Podobne je na tom aj čerstvá či kvasená kapusta, ktorá má silné protirakovinové účinky. Kapusta vďaka bielkovinám a vláknine udržiava zažívací trakt v dobrej kondícii. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, vitamíny skupiny B, ale aj vitamín E a K. Vitamín E sa označuje ako elixír mladosti. Bojuje proti starnutiu pokožky a ľudí vo vyššom veku zbavuje takzvaných stareckých škvŕn. Z minerálnych látok a stopových prvkov v nej dominujú selén, fosfor, železo, tiež draslík, horčík a vápnik.
Nenápadný zdroj antioxidantov
V granátovom jablku sa spomedzi antioxidantov vyskytujú najmä látky zvané polyfenoly a z nich punikalagín. Podľa výskumu Floridskej univerzity sa konzumáciou extraktu z tohto druhu ovocia zvyšuje hladina antioxidantov v krvi až o 35 %. Granátové jablko chráni srdcový sval a cievy tým, že pomáha znižovať zlý (LDL) cholesterol a zvyšovať dobrý (HDL) cholesterol.
Pomôže pri Alzheimerovej chorobe
K nápojom, ktoré pomáhajú spomaľovať proces starnutia patria zelený a čierny čaj. Prvý spomínaný obsahuje látku v skrátenom názve EGCG, ktorá účinne odstraňuje voľné radikály. Fermentovaný alebo čierny čaj bojuje proti ochoreniam kardiovaskulárneho systému. Seniori oceňujú najmä jeho schopnosť znižovať riziko výskytu Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, ale tiež reumatoidnej artritídy. Ako uvádza pre portál agingcare.com Dr. Jack Bukowski z nemocnice v Bostone, pitím čaju každý deň po dobu dvoch týždňov sa dvoj až trojnásobne zlepšilo fungovanie imunitného systému, ktorý pomáha bojovať s infekciami a choroboplodnými zárodkami.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Fazuľka s paradajkami na Varecha.sk