Ako si ochrániť to, čo máte v hlave? Testom proti demencii

Sú aj iné spôsoby, ako si chrániť hlavu! Prihláste sa na test a chráňte si to, čo máte v nej.

, 15.11.2020 10:00
Foto: SHUTTERSTOCK, socia.sk
socia

Chrániť si hlavu proti úrazu, je úplne bežné. Chrániť si však to, čo máme v hlave, ešte také bežné nie je. SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien už od roku 2009 organizuje kampaň Staroba sa nás dotýka. Hlavnou myšlienkou tej tohtoročnej je, že sú aj iné spôsoby, ako si chrániť hlavu. Poukazuje na potrebu a možnosti ochrany mysle. Preto, aby sme sa preventívne bránili proti rôznym typom demencií, ktoré sa v budúcnosti, keď budeme starší, môžu týkať každého z nás.

Čo je demencia

Demencia je dôsledok poškodenia mozgu, najmä mozgovej kôry a neskôr aj ďalších mozgových štruktúr, neurodegenera­tívneho ochorenia mozgu (ide o degenerovanie nervových buniek), dôsledok škodlivých procesov (otrava organizmu, úraz hlavy) či poškodenie cievneho zásobenia mozgu.

Demencie sú jednými z najčastejších ochorení mozgu v starobe. „Demencia sa prejavuje začínajúcim sa zhoršovaním pamäti a iných poznávacích funkcií. Preventívnym krokom je vyšetrenie pamäti, pozornosti, reči, myslenia a iných schopností. Využívajú sa na to krátke orientačné testy, ktoré odporúčame ľuďom medzi 45. a 50. rokom života. Je to dôležitý krok, aby sme v neskoršom veku dokázali eliminovať chorobné starnutie,“ vysvetľuje PaedDr. Mária Čunderlíková, riaditeľka Centra MEMORY.

Sú aj iné spôsoby, ako chrániť hlavu

„Tohtoročná kampaň Staroba sa nás dotýka je zameraná na prevenciu. Našou cieľovou skupinou sú ľudia vo veku 45+. Chceme poukázať na to, že staroba sa nás dotýka v každom vekua už v predstihu môžeme ovplyvniť to, ako ju budeme prežívať. Prihlasovací formulár bol sprístupnený 2. 11. 2020 a počas prvého týždňa bola kapacita testovania zadarmo naplnená. Je to pre nás dôkaz, že pre ľudí je táto téma dôležitá,“ hovorí Kamila Adamkovičová z nadácie SOCIA.

Toto kognitívne vyšetrenie je možné absolvovať osobne v Centre MEMORY alebo online bez osobnej návštevy. V oboch možnostiach je to v spolupráci so psychologičkou.

Ak sa niekto nedostal na vyšetrenie zadarmo, štandardne sa realizuje na základe odporúčania všeobecného lekára, prípadne za poplatok. Ďalšie informácie získate: Centrum MEMORY, 02/62414143 alebo 0911283634, v čase od 7,45 do 16,15 h.

Ako prebieha orientačné vyšetrenie? Pozrite si vo videu:

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #test #mozog #Memory centrum #hlava #demencia