Dá sa poraziť cholesterol bez liekov? Tu sú rady, ako na to

Vysoké hladiny cholesterolu kráčajú ruka v ruke s vyšším rizikom vzniku srdcových chorôb. Dobrou správou je, že ich môžeme korigovať. Môžete si znížiť „zlý“ LDL cholesterol a zároveň zvýšiť ten „dobrý“ HDL.

11.12.2021 06:00
cholesterol, zdravie, Foto:
Ilustračné foto.
debata (15)

Je ale potrebná zmena stravovania a životného štýlu. Ak sú cholesterol, bilirubín, kyselina močová a ďalšie zložky krvnej plazmy v nadbytočnom zastúpení, môžu sa ukladať na vnútornú výstelku krvných a lymfatických ciev, a tým postupne znižovať ich pružnosť a priesvit, čím sa zníži aj prietok krvi. Zanesené cievy zároveň spomaľujú činnosť orgánov, ako srdca, pečene či obličiek, a tým sa znižuje aj rýchlosť fyziologickej likvidácie týchto látok.

Život bez korenia by bol fádny Čítajte aj (Ne)obyčajné čierne korenie funguje ako liek

Hýbte sa a snažte sa schudnúť

Ak máte nadváhu a dokážete schudnúť aspoň 4,5 kilogramu, cholesterol by mal klesnúť až o 8 %. „Tento pokles sa dá dosiahnuť správnou diétou – vylúčením ťažkých mastných jedál, prechod na príjem vyššieho podielu zeleniny a ovocia. K tomu je však potrebná pevná vôľa a musíme si uvedomiť, že výsledok sa nedostaví za týždeň alebo dva,“ hovorí doktor Oto Sova.

Chudnúť by ste mali ale postupne, bezpečné sú jedno až dva kilogramy týždenne. Pohyb totiž dokáže rozprúdiť v tele enzýmy, ktoré štiepia tuky, čím znižujú HDL cholesterol. Na to, aby boli hodnoty krvných testov dlhodobo v norme je potrebné mať pohyb aspoň trikrát do týždňa najmenej 2,5 hodiny. Aby ste vydržali športovať dlhodobo, vyberte si aktivitu, ktorá vás baví.

vitamín D, covid-19 Čítajte aj Ktoré vitamíny treba dopĺňať v zime?

Jedzte viac omega3-mastných kyselín

Skúste jesť ryby dva až štyrikrát týždenne. Omega-mastné kyseliny nachádzajúce sa v rybách sú zdravé nielen pre srdce, ale nahradenie červeného mäsa rybami dokáže znížiť aj cholesterol. Červené mäso navyše obsahuje nasýtené tuky, ktoré podiel LDL cholesterolu v krvi zvyšujú a naopak jedenie rýb znižuje triglyceridy, ktorú sú súčasťou cholesterolu.

Vhodné sú tučné ryby, ako losos, tuniak, sardinky alebo aj kôrovce akými sú ustrice.

Viac strukovín a zeleniny

V strukovinách ako fazuľa, hrach, ale aj v špargli či zemiakoch a paradajkách sa nachádzajú saponíny, ktoré napomáhajú čisteniu ciev.

„Saponíny „zmydeľňujú“ steny ciev a znižujú povrchové napätie, čím dosahujú rozpustenia usadenín a ich odstránenia. Očistením ciev v spomínaných orgánoch dochádza k zvýšenému spaľovaniu nepotrebných zložiek z usadenín a očiste ciev. V tomto je práca saponínov nezastupiteľná a od začiatku ich užívania došlo k význačnému poklesu u pacientov trpiacich vysokou hladinou cholesterolu alebo iných zložiek krvnej plazmy,“ vysvetľuje doktor Sova.

voda, džbán, pohár, pitný režim Čítajte aj Ako si urobiť test, či pijete dosť vody

Olej vymeňte za olivový

Nahradenie masla extra panenským olivovým olejom dokáže znížiť LDL cholesterol až o 15 %, čo je podobné účinku nízkej dávky liekov. „Dobré“ tuky v olivovom oleji prospievajú srdcu. Dôležité je, aby ste si vybrali extra panenský olivový olej, ktorý je minimálne tepelne spracovávaný. Teplota počas spracovania takéhoto oleja by nemala nikdy vystúpiť nad 5 °C.

Olej obsahuje polyfenoly a mononenasýtené mastné kyseliny vrátane kyseliny olejovej. Polyfenoly majú najvyššie hodnoty práve v extra panenských olivových olejoch a poskytujú nenahraditeľné zdravotné benefity. Ich obsah môže byť od 250 až po 2000 mg/kg.

Klinické štúdie na Univerzite v Sherbrooke v Kanade zistili, že extra panenský olivový olej znižuje krvný tlak, zlepšuje lipidový profil zvýšením HDL-cholesterolu a znížením hladín LDL-cholesterolu a triglyceridov. Zároveň sa LDL cholesterol stáva menej aterogénnym, čiže bráni vzniku a rozvoju arterosklerózy.

hrubé črevo, rakovina, doktor Čítajte aj Ktoré signály tela prezrádzajú rakovinu?

Dopĺňajte si vlákninu z jabĺk

Potraviny ako ovsené vločky, jablká či sušené slivky majú vysoký obsah rozpustnej vlákniny, ktorá bráni telu absorbovať cholesterol. Napríklad jablká obsahujú vlákninu pektíny, ktoré na seba viažu žlčové kyseliny vrátane LDL cholesterolu a následne ich dostávajú z tela von. Výskumy dokazujú, že u ľudí, ktorí ich denne zjedli o 5 až 10 gramov viac, došlo k poklesu cholesterolu. Jablká predstavujú 12 % zo všetkého konzumovaného ovocia na svete, a to najmä vďaka ich skvelej chuti, ľahkej dostupnosti a pravdepodobne aj kvôli mnohým zdravotným výhodám.

Ak budete denne jesť aspoň pol roka 73 gramov sušených jabĺk, podľa americkej štúdie hodnoty HDL cholesterolu môžu klesnúť až o 23 %. V prípade, ak by ste chceli pektín prijať z čerstvých jabĺk, muselo by ich byť denne šesť až sedem.

Video
Dobrá imunita je v čase pandémie veľmi dôležitá. Posilniť si ju môžete aj týmto skvelým receptom. Ryby obsahujú dôležité vitamíny a stopové prvky ako selén, zinok, vápnik, železo, jód či vitamíny A, B a D, ale aj omega-3 mastné kyseliny. Tým, že Losos od Ryby Košice prechádza hĺbkovým mrazením krátko po výlove, zachováva si svoje nutričné hodnoty. Vďaka vákuovému baleniu si udržuje farbu, arómu a chuť. Navyše, filety sú balené samostatne, preto nemusíte rozmrazovať celé balenie, ale len potrebné množstvo.
15 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #pohyb #životný štýl #lieky #cholesterol