Ako prežiť leto v zdraví? Tu sú štyri najdôležitejšie zásady

Slnko, voda a aktívnejší pohyb vonku. Také je leto. Pozor však na niekoľko nástrah, ktoré môžu letnú harmóniu pokaziť.

02.07.2022 08:00
manželia, seniori, objatie, radosť, príroda Foto:
Ilustračné foto.
debata

V horúčavách prikrývať hlavu

Jedným z rizík je úpal. Vzniká intenzívnym, priamym slnečným žiarením na nechránenú hlavu a zátylok. Prejavuje sa zvýšenou teplotou, bolesťami hlavy, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom a nevoľnosťou. Je dôležité nosiť ľahký, svetlý, vzdušný odev, pokrývku hlavy, slnečné okuliare a používať krémy na opaľovanie. A, samozrejme, vyhýbať sa v čase medzi 11 až 15 hodinou slnečným lúčom. Horúčavy pre organizmus seniora znamenajú veľkú záťaž, zvlášť, keď senior trpí chronickým ochorením. Vplyvom vysokých teplôt sa môže tiež latentný priebeh ochorenia zmeniť na akútny.

Pitný režim – základ zdravého leta

Mimoriadne dôležité je v tomto období dodržiavať pitný režim a piť dostatok tekutín. Organizmus seniora obsahuje menej tekutín, orgány pracujú pomalšie a nedokážu vylučovať tekutiny spoločne s odpadovými látkami tak ako u mladších ľudí. Pre staršieho človeka je nedostatok tekutín veľmi nebezpečný. Senior by mal počas horúčav prijímať tekutiny v menších dávkach a častejšie. Denná dávka približne 1,5 až 2 litre by sa mala rovnomerne rozložiť počas celého dňa. Najvhodnejšia je čistá pitná voda, pri výbere minerálnych vôd treba venovať zvýšenú pozornosť obsahu sodíka. Starší ľudia veľmi často trpia na vysoký krvný tlak a obsah sodíka vo vode by im mohol tento stav ešte zhoršiť. Vo vyššom veku je tiež dôležitý príjem vitamínov, ktoré môže senior dostať už priamo v nápoji. Mimoriadne vhodné sú nesladené ovocné šťavy alebo džúsy bez chemických prísad, ktoré je dobré ešte aj zriediť vodou.

Letné stravovanie

Stravovanie v letnom období by sa malo riadiť niektorými zásadami, ktoré eliminujú riziko poškodenia zdravia, vyplývajúce z konzumácie epidemiologicky nevyhovujúcich potravín. Sú to predovšetkým rýchlo sa kaziace potraviny ako napr. údeniny, mäkké salámy, rôzne typy majonézových šalátov, niektoré mliečne produkty či zmrzlina.

Základnou zásadou je dôkladné chladenie všetkých druhov potravín, ktoré by pri ich nesprávnom uskladnení mohli predstavovať potenciálne riziko pre zdravie. Ďalším dôležitým opatrením je vyhýbanie sa vyššie spomenutým typom potravín a uprednostňovanie bezpečných potravinárskych produktov, ktoré nepredstavujú pre detský organizmus riziko. Ovocie a zeleninu je potrebné dôkladne umyť pod tečúcou pitnou vodou. Pre seniora môžu byť počas leta nebezpečné potraviny, ktoré podliehajú skôr skaze, zvlášť z dôvodu, keď informácie na obale sú napísané malým písmom, ktoré seniori nemôžu prečítať.

S klimatizáciou opatrne

Klimatizované prostredie nie je vhodné, nakoľko sa v ňom rýchlejšie šíria kvapôčkové infekcie, ktoré ohrozujú ľudí so zníženou imunitou, tiež náhly prechod do chladného prostredia. Prípadne naopak, môže byť pre citlivý organizmus traumatizujúci pre nedostatočnú schopnosť prispôsobiť sa vonkajším podmienkam prostredia.

Zdroj: Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., hlavný hygienik Slovenskej republiky

debata chyba
Viac na túto tému: #leto #zdravie #seniori #leto v zdraví