Nevidieť ju, ani nebolí. Napriek tomu kradne minerály z tela, láme kosti a trpí ňou každá tretia žena a každý šiesty muž

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k poruchám látkovej výmeny kostného tkaniva. Problém je, že ľudia o nej často nevedia. Ale len do chvíle, kým nedôjde k úrazu a zlomenine, keď je diagnostikovaná. Dovtedy celé roky potichu a pomaly ničí kosti.

23.04.2023 06:00
kostra, osteoporóza, fyzioterapeut, kosti Foto:
Ilustračné foto.
debata

Počet ľudí trpiacich ostoporózou – rednutím kostí, ako aj náklady na liečbu osteoporózy z roka na rok stúpajú. Rednutím kostí sú ohrozené najmä ženy po menopauze, no nevyhýba sa ani mužom a ľuďom v strednom veku.„Osteoporóza má vo všeobecnosti stúpajúci trend. Okrem iných faktorov to súvisí aj s predlžovaním strednej dĺžky života a zvýšením pohybových aktivít a požiadaviek pacientov v senilnom veku. Osteoporotické zlomeniny, najčastejšie zlomeniny krčka stehnovej kosti, zlomeniny stavca alebo zlomeniny zápästia, tvoria často výrazný podiel v traumatológii pohybového aparátu,“ skonštatoval ortopéd Jozef Vojtaššák. Najmä zlomenina stehennej kosti je u ľudí vo vyššom veku bežná a zároveň nebezpečná. Enormný nárast zaznamenali krajiny únie v rokoch 1995 až 1998, a to z 380-tisíc na 480-tisíc, teda o 25 % v priebehu troch rokov. Kým na Slovensku bolo v roku 1974 evidovaných okolo 1 600 zlomenín stehennej kosti v dôsledku osteoporózy, v roku 2000 to už bolo 10 000.

Prečo vzniká?

Aj keď sú kosti tvrdé, sú to živé tkanivá, v ktorých neustále prebiehajú dva deje: odbúravanie starého a vytváranie nového tkaniva. Kým v detskom a mladšom veku (do 35 rokov) prevažuje novotvorba kostnej hmoty, vo vyššom veku začína prevládať odbúravanie a kostná hmota postupne ubúda. Hlavným rizikovým faktorom vzniku osteoporózy je teda vek. Pokles hladiny estrogénov v menopauze tiež spôsobuje rednutie kostí. Vzniká postmenopauzálna osteoporóza. V jej dôsledku sa kosť môže stať takou krehkou, že sa zlomí aj bez zjavnej príčiny – bez pádu alebo úderu. Postmenopauzálna osteoporóza sa však vyvíja roky, určite nenastane z večera do rána po vynechaní prvej menštruácie. Okrem veku a menopauzy existujú aj iné príčiny vzniku ochorenia. „Pri sekundárnej osteoporóze hovoríme o osteoporóze zapríčinenej inými ochoreniami, napríklad ochorením štítnej žľazy, gastrointesti­nálnymi ochoreniami – porucha výživy, poškodenie pečene, obličkovými a nádorovými ochoreniami. Osteoporózu môže spôsobiť aj predĺžená sadrová fixácia končatín či dlhodobé užívanie kortikoidov a liekov na riedenie krvi,“ spresnil doktor Vojtaššák.

Liečba je čoraz dokonalejšia

Problémom osteoporózy je okrem zvýšeného rizika zlomeniny kosti, ktorá sa ťažko hojí, zásadné zníženie kvality života pacienta. Človek s osteoporotickou zlomeninou často nie je schopný postarať sa sám o seba. Dobrou správou je, že liečba osteoporózy sa z roka na rok zdokonaľuje. „Hlavným cieľom liečby osteoporózy je zastavanie úbytku a poklesu kvality kostí, prípadne obnova kostného tkaniva. Pri liečbe osteoporózy používame širšie spektrum medikácií – od tabletkovej formy cez injekčné formy až po infúznu liečbu. Každá účinná látka má svoje indikácie a vedľajšie účinky, preto je výber vhodného terapeutického lieku individuálny. Základná liečba pri každej zmene kvality kostí, nevynímajúc osteopéniu alebo osteoporózu, je kalcium a vitamín D,“ spresnil ortopéd. Na lokálne tíšenie bolesti svalov a kĺbov sa používajú nesteroidné protizápalové krémy, napríklad s účinnou látkou aceklofenak.

Liečba osteoporózy sa okrem preparátov vo forme liekov na osteoporózu, injekcií alebo infúzií dopĺňa aj kalciom a vitamínom D.

Dopĺňanie kalcia (vápnika) zo stravy v kombinácii s vitamínom D a fosforom slúži celoživotne aj ako prevencia rozvoja osteoporózy, prípadne spomalenie progresu ochorenia. Zdrojom vápnika (základnej stavebnej zložky kostného minerálu) sú okrem mliečnych výrobkov aj orechy alebo mak. Vitamín D3 sa tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia. Ďalšia možnosť príjmu vitamínu D sú ryby, mlieko, vaječný žĺtok. „Vitamín D potrebujeme na adekvátne vstrebávanie a využitie kalcia v našom tele. Vitamín D na jednej strane obmedzuje stratu kalcia obličkami, na druhej strane zvyšuje vstrebávanie fosforu v čreve. Kalcium a fosfor sú potrebné pre kostnú architektúru,“ vysvetlil doktor Vojtaššák.

Čo cvičiť, ak trpíte osteoporózou?

Chôdza je ideálna pohybová aktivita v každom veku. Pravidelná (raz za deň), pozvoľná, teda nie rýchla, a trvajúca približne hodinu. Pacienti s osteoporózou by sa mohli zaujímať aj o takzvané „cviky podľa Ďurišovej“ – ide o zostavu cvikov, pri ktorej sa postupne uvoľňujú, naťahujú a správnym spôsobom posilňujú všetky dôležité svaly. Cviky sú pomalé a nenáročné, ale veľmi účinné. Pod dohľadom fyzioterapeuta sa dá chodiť aj do takzvanej školy chrbta, kde sa človek naučí, ako správne vstať z postele, sedieť, ležať, nosiť tašky, dvíhať ťažšie bremená a podobne, a to s ohľadom na minimalizáciu rizika zlomeného stavca.

debata chyba
Viac na túto tému: #minerály #osteoporóza #rednutie kostí