Nakupujte vajcia s rozumom

Nie sú vajíčka ako vajíčka. Dôležitá je ich čerstvosť, veľkosť a pravdaže pôvod. Ľudia chcú mať istotu, že konzumujú zdravé a kvalitné produkty. Ako spozná spotrebiteľ v obchode, že kupuje slovenské vajíčka? Stačí len označenie na obale? Nie, zákazník musí byť všímavejší. Ponúkame zopár praktických rád, ktoré sa hodia pre dobrý nákup.

06.04.2016 09:09
vajíčka, potraviny, žena, obchod Foto:
Ilustračné foto.
debata

Obal prezradí, že vajíčka balila slovenská triediareň alebo baliareň vajec. Fakt, že ide o slovenské vajíčka, potvrdí len kód krajiny, ktorý je vyznačený priamo na každom vajci. SK – Slovenská republika.

Dešifrujme si kód čísla a písmená v ňom. Povedzme, že na vajci je kód 3 SK 1234. Číslo 3 znamená chov v obohatených klietkach, značka SK – kód krajiny( pôvod vajec), číslo za kódom krajiny je veterinárnym identifikačným číslom chovu, ktoré je pridelené každému schválenému chovu nosníc.

Sú vajíčka označené aj podľa veľkosti? Áno, je to ako pri odevoch. S najmenšie, M stredne veľké. Na obale vajec býva uvedená aj hmotnostná kategória vajec a hmotnostné rozpätie. Napr. L (63 – 73g), ale niektoré spoločnosti predávajú v jednom spotrebiteľskom balení aj vajcia rôznych veľkostí. Vždy je to však uvedené na spotrebiteľskom o­bale.

Medzi akými druhmi vajec si môže spotrebiteľ vyberať a z akého chovu? Hneď prvé číslo z kódu na vajci udáva spôsob chovu nosníc. 0 znamená ekologickú poľnohospodársku výrobu, 1 – chov vo voľnom výbehu, 2 – chov na podstielke, 3 – chov v obohatených klietkach.

Aká dlhá je trvanlivosť vajíčka, resp. ako dlho sa odporúča skladovať v chladničke? Minimálna trvanlivosť vajec je 28 dní od znášky, skladované pri nekolísavej teplote +5 až +18 C. Gazdinkám odporúčame vajcia uchovávať v chladničke. Okolo vajec by mal prúdiť vzduch a musia byť uložené tupým koncom hore. Pokiaľ je vajíčko v chladničke dlhšie ako 10 dní, treba ho prevrátiť, aby sa žĺtok neprilepil ku škrupine.

Ako spoznáme čerstvé vajíčko od toho, čo už je dlhšie odstáte, existuje nejaká zaručená metóda? Vajíčko skladovaním stráca hmotnosť, lebo sa z neho vyparuje voda. Vajíčko tzv. dýcha. Preto staršie vajcia majú vyššiu vzduchovú bublinu. To zistíme tak, že vajíčko ponoríme do pohára s vodou. Staré vajíčko sa bude vo vode nadnášať. Staršie vajíčko má aj bielok tekutejší. Po rozbití vajíčka bielok sa rozlieva a nedrží pohromade. Z čerstvého vajca urobíte volské oko aj bez formy.

Sú domáce vajíčka naozaj žltšie? Čím to je? Farba žĺtka nezávisí od spôsobu chovu. Oranžovožltá farba žĺtka je spôsobená xantofylmi prirodzene sa vyskytujúcimi v krmive hydiny (žltá kukurica, sušená lucerna, senná múčka). Výrobcovia kŕmnych zmesí niekedy nahrádzajú prirodzené pigmenty syntetickými (Carophyl).

Čo si všímať celkovo pri kúpe vajíčok?

Treba si všímať pôvod vajec. Je lepšie kúpiť si vajce z blízkeho regiónu, ako vajce, ktoré, obrazne povedané, precestovalo polovicu Európy. Preto venujte pozornosť kódu na vajci. Treba si všímať spôsob, akým predajca vajce skladuje v predajni, či nie je orosené, navlhnutý obal. Vyhýbať sa rôznym ambulantným predajom.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vajcia #kvalitné potraviny