Nájmy zdraželi. Za koľko si prenajmete byt?

Dopyt po prenájmoch rastie. Zvýšili sa ceny nájmov bytov najmä v mestách ako je Nitra, Žilina a Trnava. Ich cena je už porovnateľná s cenami v Bratislave.

20.02.2019 11:00
bývanie, byty, domy Foto:
Ilustračné foto.
Podľa dát portálu Nehnuteľnosti.sk sa od roku 2010 cena nájmov v týchto mestách zvýšila od 36 až do 48 %, v prípade najžiadanejších 2-izbových bytov. Markantnejší nárast cien nájmu je v Bratislave pri 3– izbových bytoch, ale od roku 2010 je to zmena len na úrovni 12 %. Najvýraznejšia zmena v cene prenájmov od roku 2010 bola zaznamenaná pri 3-izbových bytoch v Žiline, kedy nárast prekonal hranicu 50 %.

Príčinu rastu cien nájmov bytov, najmä v spomínaných krajských mestách, možno hľadať v náraste kúpnej ceny bytov a v zhoršení dostupnosti hypotekárneho financovania. Dôvodom zvyšovania cien prenájmov je aj nízka ponuka bytov na predaj, čo môže motivovať časť záujemcov k prenájmu, aby pri kúpe nehnuteľnosti nemuseli robiť zbytočné kompromisy a neboli obmedzení súčasným malým výberom. Za vyšším nárastom cien nájmov v spomínaných krajských mestách je samozrejme nutné hľadať aj ich ekonomický rast, prílev investícií a zamestnancov. Na druhej strane je v týchto mestách stále nízka ponuka bytov na prenájom (na rozdiel od Bratislavy), pretože nákup bytov na ich ďalší prenájom individuálnymi investormi nebol v týchto mestách taký silný, aj keď situácia na trhu ukazuje na veľký potenciál.

Regionálne rozdiely

Aktuálne regionálne rozdiely potvrdzujú dáta portálu Nehnuteľnosti.sk v cenovkách ďalších krajských miest, kde je síce nízka ponuka bytov na prenájom, ale ich cena sa v ostatnom roku takmer nezmenila. Patrí sem Trenčín, Banská Bystrica a Prešov. Ceny nájmu 2-izbových bytov v týchto mestách sa v poslednom štvrťroku 2018 pohybovali medzi 400 až 440 euro. Typická cena prenájmu v Bratislave je v rozmedzí od 500 do 600 eur pre 2-izbový byt. Táto cena sa od roku 2010 zvýšila v priemere len o 10 %. Najvyšší mesačný nájom zaplatíte teraz v Bratislave v Starom meste v priemere až 790 eur, v Ružinove a v Novom meste to je v priemere 570 eur na mesiac. V podobných priemerných sumách sa pohybujú ceny nájmov aj v Košiciach. V prípade Bratislavy je známe, že odhadom každý tretí byt je nakupovaný ako investičný a väčšina z týchto bytov je určených na prenájom, len menšia časť ostáva stáť „ľadom“. Celkovo treba povedať, že ceny prenájmov sa počas dlhého obdobia menia len minimálne. Nekopírujú rast cien nehnuteľností určených na predaj.

Je dostatok bytov na prenájom?

Aktuálne nájdeme v ponuke na portáli Nehnuteľnosti.sk približne 2 300 dvojizbových bytov určených na prenájom, z toho je takmer 60 % situovaných v Bratislave. V prípade 3-izbových bytov je celoslovenská ponuka na úrovni 1 800 bytov a z toho viac ako polovica je v Bratislave. Pri bratislavskej dominancií zaujme ešte Nitra, ktorá ma celkom širokú ponuku prenájmov bytov, ktorá svojim počtom prevyšuje dokonca mesto Košice, ktoré je v tomto ukazovateli na 3. mieste.

V ponuke bytov na prenájom prevažujú už zariadené, zrekonštruované byty s vybavením. Pri prenájmoch je bežná kaucia, či už na nezaplatené nájomne alebo aj na poškodenie bytu a jeho príslušenstva. Najčastejšie obdobie prenájmu je 1 až 2 roky. Výška kaucie záleží od veľkosti bytu a kvality (štandardu) jeho zariadenia. Najväčší dopyt po prenájmoch je podľa portálu Nehnuteľnosti.sk v hlavnom meste, druhou najvyhľadávanejšou lokalitou sú Košice a na treťom mieste Trnava.

Za a proti

Výhoda nájmu je najmä v nižších nákladoch oproti hypotéke a ľahšom a bezproblémovom zdieľaní nákladov so spolubývajúcim (priatelia, kolegovia a pod). Výhodou nájmu je aj rýchlejšie získanie tohto typu bývania, menej „vybavovačiek“ a ľahšia zmena v prípade, ak nastane nová životná situácia. Nájom sa neoplatí z dlhodobého pohľadu. Typickým prenajímateľom sú mladí ľudia po škole, kde viacerí zdieľajú nájomné, taktiež pracovníci, ktorí chodia do mesta len cez týždeň, alebo zahraniční pracovníci. Nájom rodinných domov je častý najmä pre firmy alebo zahraničný manažment.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #ponuka bytov #prenájom nehnuteľnosti #ceny nájmu