Viete správne skladovať vajíčka?

30.07.2019 10:30
vajíčko - vajce
Ilustračné foto Autor:

Pre zachovanie kvality slepačích vajec je dôležité ich správne skladovať v predajniach aj v domácnostiach. Skladovanie vajíčok má svoje pravidlá a pri dodržaní týchto pravidiel, sa vám ich podarí udržať dlhšie čerstvé.

Všímajte si dobu spotreby

Trvanlivosť slepačích vajec je 28 dní po znesení, pri dodržiavaní pravidiel správneho skladovania to môže byť aj dlhšie

Preč s kartónovým obalom

Hoci si kartónové obaly mnohé gazdinky nechávajú, nie je to vhodné. Obal slúži na prepravu vajíčok z chovu až do reťazca a môže obsahovať množstvo mikroorganizmov, ktoré si prenesiete do chladničky.

Neumývať

Pri vajíčkach je to veľmi dôležité pravidlo, voda môže zmyť ochrannú vrstvu na škrupine a mikróby sa tak môžu dostať dnu.

Správna teplota

Teplota skladovania môže byť do 18 °C – hoci slepačie vajíčka vydržia teploty až do 18 °C, ideálna teplota je okolo 5 – 12 °C. Odborníci neodporúčajú uskladňovať vajcia ani vo dverách chladničky, kde sú neustále zmeny teploty. Ideálne sú zadné miesta v chladničke.

Samostatný obal

Vajíčka v chladničke by mali mať samostatný obal a nedotýkať sa iných potravín – salmonelové baktérie sa totiž nachádzajú na škrupine. Zároveň môžu prebrať vôňu aromatických potravín.

Zdroj: Tesco SR

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vajíčka #slepačie vajíčka #uchovávanie vajíčok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku