Nenaleťte podvodníkom pri kúpe auta!

Zadovážiť si auto z druhej ruky zvyčajne vyzerá ako dobrý nápad. Je cenovo dostupnejšie, náklady naň o niečo menej zaťažia rodinný rozpočet a používať niečo, čo je stále použiteľné, je predsa ekonomicky výhodné pre každého. No zároveň si treba dať pozor na niekoľko vecí, aby človek nakoniec nebol aj bez auta, aj bez peňazí.

16.08.2019 09:00
auto, tachometer, kilometre Foto: ,
Ilustračné foto
debata
Ročne až 50 % kúpených áut na Slovensku sú použité vozidlá, medzi nami, bežnými ľuďmi, nazývané jazdenky. Kupujeme ich v bazároch alebo na základe inzerátu. Na tom by nebolo nič zlé, keby… Keby sa ich noví majitelia tak často namiesto radosti z tátoša nedostávali do problémov. Preto, že ich nové staré auto má v skutočnosti podstatne viac najazdených kilometrov, než uvádzal predajca (60 až 80 % jazdeniek má stočené kilometre).

Problémy má nový majiteľ

Preto, že bolo búrané, čo predávajúci akosi „zabudol“ spomenúť a keď sa ho na to záujemca o auto priamo opýtal, povedal: „Nie.“ Preto, že je predmetom lízingu, exekúcie alebo bolo kradnuté… Mrzuté je, že keď sa raz stanete majiteľom takéhoto auta, všetky problémy sú na vašich pleciach, predajca či pôvodný majiteľ sú z obliga, pretože to kupujúci by si mal dôkladne preveriť, čo kupuje.

„Prípadov, kedy sa nový majiteľ jazdeného vozidla dostane do problémov kvôli neserióznosti predávajúceho, alebo svojej neznalosti, riešime každý deň niekoľko,“ hovorí predseda Asociácie overovateľov vozidiel (AOV) Jozef Knopp.

„Žiaľ, nie je nič nezvyčajné, že vo finále podvedený človek, namiesto vozidla, ktoré mu malo slúžiť ešte niekoľko rokov, má bez veľkej investície takmer nepoužiteľný a ďalej nepredajný vrak, prípadne musí platiť lízing za niekoho iného. A stali sa už aj naozaj veľké tragédie, keď podvodný predaj stál niekoho iného život!“

Mrazí vás? To je dobre, pretože možno až takéto „facky“ reality potrebujeme, aby sme si jazdenku skôr, ako ju kúpime, naozaj dobre preverili. Stojí to trochu času a trochu peňazí, obe dobre investované, ale určite menej, než keď sa rozhodnete jazdenku overovať na vlastnú päsť.

Smutná realita

Členovia Asociácie overovateľov vozidiel majú na základe skúseností jasno v tom, na čo si má dať človek pri kúpe auta z druhej (tretej, piatej…) ruky pozor, pretože niektorí predajcovia vedia robiť veľké veci, aby auto vyzeralo na prvý pohľad a prvú jazdu lepšie a hodnotnejšie, než v skutočnosti je.

Najčastejšou nie práve kóšer praktikou, ktorú zákon zakazuje, napriek tomu sa stále deje, je stáčanie kilometrov. Niekto nájde inzerát povedzme v Taliansku: na predaj auto s 350-tisíc najazdenými kilometrami, cena 8 000 eur. Vycestuje tam, auto kúpi, dovezie na Slovensko, vybaví potrebné doklady, stočí kilometre a je to: zrazu sa predáva auto, ktoré má najazdených 180-tisíc kilometrov za cenu 12 000 eur!

V predaji sú aj autá kradnuté alebo zaťažené lízingom či inou ťarchou. Potom stačí jedna cestná kontrola a nič netušiaci nový majiteľ jazdeného auta je zrazu bez neho alebo musí platiť za niekoho iného! To nie je strašenie, to je realita. „Realitou je aj výmena originálnych náhradných dielov za neoriginálne, prípadne akože vylepšenie, keď je manuálna prevodovka nahradená automatickou. Stalo sa tak preto, že motor aj prevodovka už boli naozaj opotrebované, potrebovali vymeniť, ale takáto oprava je nákladná aj zložitá, oveľa jednoduchšie je nahradiť manuál automatom. Kupujúci to nemá ako zistiť, pokiaľ nie je od fachu a nemá prístup k potrebným informáciám či databázam,“ upozorňuje J. Knopp z AOV.

Príbehy, ktoré napísal život

Možno aj vy poznáte niekoho – ak to nie ste vy osobne – kto sa pri kúpe auta z druhej ruky popálil. Smutné je, že aj keď po kúpe prídete na to, že ste boli podvedený, máte na to všetky potrebné dôkazy a podáte na polícii trestné oznámenie, výsledný výrok orgánov môže znieť neuveriteľne: Skutok sa nestal! Ako je to možné? Tak, že kupujúci je povinný si auto pred podpísaním kúpno-predajnej zmluvy dôkladne preveriť. Darmo dôkazy, ktoré získa potom, ako zistil, že bol podvedený, naznačujú, že ide o praktiky organizovanej skupiny, ktorá sa nezákonne obohacuje, využíva pritom biele kone, neplatí dane, odvody, z každého auta má len pekne tučný zisk – nič jej nehrozí!

A ako sme spomenuli vyššie, niekedy môže ísť dokonca o život. Klientkou AOV je aj pani, ktorá si kúpila auto z bazáru. Samozrejme, že si ho najskôr dobre prezrela, bola na skúšobnej jazde. Všetko sa zdalo v poriadku. Nemala ako vedieť, že auto bolo búrané a opravené len na oko! Pri druhej jazde jej zlyhali brzdy a prišla o svojho syna…

Dvakrát over a raz kupuj

Dať si overiť vozidlo z pohľadu technického stavu a tiež jeho histórie je v súčasnosti už pomerne jednoduché. Asociácia overovateľov vozidiel (www.aov.sk) združuje, prípadne sponzoruje všetky subjekty, ktoré prispievajú k odhaľovaniu nekalých praktík pri predaji jazdených vozidiel. Na jej stránke sú aj informácie, ako nenaletieť podvodníkom či opísané reálne prípady podvodov.

Ak si chcete kúpiť jazdené auto a nechcete sa stať obeťou podvodu, skôr ako vôbec zájdete do bazáru alebo si dohodnete stretnutie s predávajúcim cez inzerát, preverte si auto na www.overenie-vozidla.sk. Tu podľa ŠPZ alebo VIN čísla (musí sa uvádzať v inzerátoch) zistia, či nebolo kradnuté, nie je predmetom lízingu, prípadne či na ňom nie je iná ťarcha, koľko malo predchádzajúcich majiteľov a ďalšie dôležité informácie.

Na portáli www.overeniestk.sk zistíte skutočný počet najazdených kilometrov a platnosť STK. Pokiaľ získané informácie nebudú korešpondovať s tým, čo ponúka bazár alebo inzerát, ani sa nemusíte obťažovať ísť si auto pozrieť na vlastné oči. Radšej si vyberte ďalšie a preverte si ho. Nezabudnite si vypýtať VIN číslo, ideálne odfotené, pokiaľ sa nenachádza v inzeráte a následne si ho overte priamo na mieste. Jednou z taktík podvodníkov je aj to, že buď VIN číslo neuvedú v inzeráte vôbec, čo je protizákonné, alebo ho uvedú, predajú vám auto s iným VIN číslom a následne ho pozmenia aj v inzeráte.

Pokiaľ všetky údaje sedia a máte VIN číslo vozidla, môžete preverovať ďalej. Napríklad využijete rozšírené služby členov AOV na stránke www.autoxperts.sk, kedy skúsený technik pôjde na obhliadku auta spolu s vami a okrem iného na mieste preverí, či auto nebolo búrané, opravené inak, než je uvedené, akú má hrúbku laku, či nehrdzavie, prípadne iné veci. Vyjsť z toho môžete len dobre. Pretože vám buď povie, aby ste auto vôbec nekupovali, alebo odhalí prípadné nedostatky dobrého auta a pomôže zjednať nižšiu predajnú cenu.

Tieto služby vás vyjdú od 15 do 200 eur, podľa výberu balíka služieb, čo je pri kúpe auta za niekoľko tisíc naozaj smiešna položka.

Ak vám teraz vŕta hlavou, ako je možné, že sa toľko majiteľov jazdeniek popálilo, keď sú k dispozícii takéto služby, tu je odpoveď predsedu AOV: „Je to jednoduché, ľudia o týchto službách nevedia. Často sa stáva, že sa o možnosti preverenia auta dozvedia až po tom, ako si ho kúpia. Vtedy službu využijú a zistia, že boli oklamaní. Ale to už je neskoro, pretože vtedy už takmer nič nezmôžu,“ uzatvára J. Knopp.

debata chyba
Viac na túto tému: #auto #podvodníci #ojazdené autá