Slováci považujú rok 2019 za najúspešnejší za posledné tri roky

Už tretíkrát za sebou dopadol podľa hodnotenia Slovákov práve sa končiaci rok pozitívnejšie, ako očakávali na jeho začiatku. Najväčší vplyv na to mali lepšie vzťahy a zlepšujúca sa finančná situácia domácností.

30.12.2019 18:02
ľudia, figúrky, peniaze, mince Foto:
Ilustračné foto.
debata (13)

Vyplýva to z prieskumu agentúry Go4insight. Z posledných troch rokov bol pritom uplynulý rok 2019 hodnotený celkovo najpriaznivejšie. „V porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi sa tento rok opäť zvýšil podiel tých, ktorí končiaci rok hodnotili pozitívnejšie (o dva percentuálne body) a zároveň sa znížil podiel tých, ktorí hodnotili rok negatívnejšie (tiež o 2 percentuálne body),“ konštatuje agentúra.

Rok 2019 predčil očakávania prakticky všetkých skupín obyvateľstva Slovenska. Pozitívne ho hodnotili ľudia zo všetkých slovenských regiónov a takmer všetkých sociálnych skupín. S rastúcim vekom čiastočne klesá spokojnosť s prežitým rokom a zároveň mierne rastie nespokojnosť s ním. Až do dôchodkového veku však stále prevažuje pozitívne hodnotenie nad negatívnym. Podiel nespokojných s rokom 2019 prevyšuje podľa výsledkov prieskumu podiel spokojných až u ľudí starších ako 60 rokov. V uplynulom roku sa však aj v tejto vekovej kategórii v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi hodnotenie roka zlepšilo.

Slováci, ktorí rok 2019 hodnotili lepšie ako očakávali, tak urobili najmä vďaka spokojnosti v rodinnom živote, či partnerských vzťahoch. Dve pätiny opýtaných bolo spokojných s oblasťou svojho osobného života a trojicu najdôležitejších dôvodov uzatvára zlepšenie finančnej situácie. Tí ľudia, ktorí, naopak, považovali rok 2019 za horší, ako očakávali, tak najčastejšie urobili pre zhoršenie svojho zdravotného stavu. „Finančná situácia je druhým najdôležitejším dôvodom negatívneho hodnotenia uplynulého roka. Práve faktor nespokojnosti s finančnou situáciou zaznamenal po uplynulé tri roky najvýraznejší pokles dôležitosti,“ informuje agentúra. Takmer tretina opýtaných spomenula ako dôvod negatívneho hodnotenia roka 2019 zhoršenie politickej situácie na Slovensku.

Všetky informácie pochádzajú z reprezentatívneho prieskumu na populácii Slovenska vo veku 15 až 79 rokov, ktorý realizovala agentúra Go4insight na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov na prelome novembra a decembra tohto roka. Go4insight je preferovaný partner GfK na Slovensku a členskou agentúrou Slovenskej asociácie výskumných agentúr.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #peniaze #financie #rodinný život