Vypĺňanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel bude opäť jednoduchšie

Finančná správa začne od 7. januára rozposielať predvyplnené daňové priznania k dani z motorových vozidiel.

03.01.2020 14:50
peniaze, muž, dane, mince Foto:
Ilustračné foto.
3

Informovala o tom Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančného riaditeľstva(FR) SR. Podľa ide o benefit pre daňovníkov, ktorý finančná správa poskytuje už tretí rok, ktorí majú aktívnu elektronickú schránku na portáli finančnej správy, zároveň minulý rok podali daňové priznanie za zdaňovacie obdobie 2018 a ešte nepodali daňové priznanie za roka 2019. „Daňové priznanie je potrebné podať a daň zaplatiť do 31.januára 2020,“ povedala.

Automaticky vygenerované dáta z informačného systému si nájdu daňovníci priamo v osobnej elektronickej schránke na portáli finančnej správy. „Na tomto daňovom priznaní bude vypočítaná aj aktuálna sadzba dane. Ak sa nič oproti minulému roku nezmenilo, daňovník údaje len skontroluje a daňové priznanie následne podá. Týmto proklientskym opatrením chce finančná správa zjednodušovať plnenie si povinností daňových subjektov,“ informovala Skokanová.

Predvyplnené priznanie si daňovníci nájdu v časti História komunikácie – Prijaté dokumenty v osobnej internetovej zóne na portáli finančnej správy. Dokument obsahuje všetky identifikačné údaje daňovníka, zdaňovacie obdobie, druh daňového priznania aj samotný výpočet dane. Aj takto vyplnené daňové priznanie však musí daňovník najskôr skontrolovať a doplniť aktuálne údaje pre nové zdaňovacie obdobie 2019. Teda tie, ktoré nemohli byť v predvyplnenom priznaní zohľadnené a zaznamenané, nakoľko neboli spracované v daňovom priznaní za minulé zdaňovacie obdobie. Následne musí daňové priznanie podať. A to aj za predpokladu, ak by ho nijako neupravoval.

Spolu s predvyplneným priznaním bude v elektronickej schránke aj odkaz na Informáciu k vygenerovanému a predvyplnenému daňovému priznaniu k dani z motorových vozidiel. V nej sú popísané konkrétne podmienky vyplnenia údajov v daňovom priznaní zo spracovaného daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie.

Priznanie podávajú daňové subjekty, ktoré používajú auto evidované v Slovenskej republike na podnikanie. Všetci sú povinní komunikovať s finančnou správou elektronicky (platitelia DPH, právnické osoby zapísané v obchodnom registri, fyzické osoby – podnikatelia), musia podať toto priznanie výhradne elektronicky. Ostatné subjekty môžu daňové priznanie doručiť aj osobne, alebo poslať poštou na daňový úrad (napr. občianske združenia, ktoré majú oprávnenie na podnikanie a nie sú zapísané v obchodnom registri).

Sadzba dane je uvedená v prílohe č. 1 zákona o dani z motorových vozidiel a odvíja sa od centimetrov kubických (zdvihového objemu valcov motora) v prípade osobných automobilov, od kilowattov za hodinu v prípade elektromobilov a od celkovej hmotnosti a počtu náprav u úžitkových vozidiel. Sadzba dane určená podľa prílohy č. 1 sa následne upravuje podľa veku vozidla.

Legislatíva pre rok 2020 (zdaňovacie obdobie 2019) prináša dve zmeny: jedna sa týka tlačiva Oznámenia o zániku daňovej povinnosti na dani z motorových vozidiel – oznámenie sa podá elektronicky ako príloha všeobecného podania. Druhou je, že ak výška daňovej povinnosti je nižšia ako 5 eur, tak daňovník daň neplatí.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Finančná správa #elektronická schránka #daň z motorových vozidiel #Dán #autá