Radíme: Triedenie odpadu sprevádzajú aj mýty, obaly netreba umývať

Ľudia triedia odpad oveľa poctivejšie, ako to bolo napríklad pred desiatimi rokmi. Aj napriek tomu sa ešte aj dnes stretávame s viacerými mýtmi, ktoré sú spojené s vyhadzovaním a triedením odpadu.

21.06.2021 09:17
odpad, separácia odpadu, triedenie odpadu,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (16)

Jedným z nich je potreba umývania obalov pred vyhodením. „Ak sú obaly len jemne znečistené a ak neobsahujú hrubé zvyšky obsahu (potravín či kozmetiky), umývať ich nemusíte. V procese recyklácie dochádza k odstráneniu nečistôt. Ak sa chcú ľudia vyhnúť zápachu, na vypláchnutie sa dá použiť úžitková voda,“ vysvetlila Katarína Kretter z organizácie zodpovednosti výrobcov Envi-pak.

pet flase, plast, recyklacia Čítajte aj Triedenie plastov: Viete, prečo by nemali končiť v zmesovom kontajneri?

Pripomenula, že je dôležité obaly pred vyhodením stlačiť, aby nezaberali zbytočne veľa miesta a do kontajnera či vreca sa zmestilo viac odpadu.

Odborníci sa stretávajú aj s mýtom, že sa platí iba za odvoz odpadu a triediť sa preto neoplatí. „Platíme iba za odvoz zmesového komunálneho odpadu – teda takého odpadu, ktorý sa vyhodí do čiernych kontajnerov alebo vriec, tiež za bioodpad, prípadne použité jedlé oleje, ak sa aktívne neodovzdajú na zberné miesto – buď na vyznačené miesto v supermarkete, na benzínovej pumpe alebo na zberný dvor. Za odvoz triedeného odpadu obyvatelia neplatia,“ ozrejmila Kretter.

odpad, rúško, recyklácia Čítajte aj V recyklácii zaostávame, v roku 2019 sme vytriedili len dve pätiny odpadu

Triedený zber odpadu platia výrobcovia prostredníctvom organizácií zodpovednosti výrobcov. Tie v spolupráci s obcami a zberovými spoločnosťami zabezpečujú zber odpadu, jeho dotriedenie a odvoz k recyklátorom. „Preto čím viac a dôkladnejšie triedime, tým ušetríme viac peňazí, pretože sa vytvorí menej zmesového komunálneho odpadu, ktorý stačí odvážať v dlhších intervaloch,“ doplnila Kretter.

Vyvrátila aj argument, že triedenie odpadu je zbytočné, keď všetko skončí zmiešané v jednom zbernom aute. „Niekedy sa môže stať, že sa do jedného auta spoločne zbiera viac druhov odpadu. Neznamená to však, že skončí nevytriedený v spaľovni alebo na skládke,“ upozornila Kretter.

marián kobolka Čítajte aj Expert: Obce mali dosť času, aby sa na triedenie bioodpadu pripravili

Ozrejmila, že niektoré autá na zber odpadu sú viaczložkové a majú niekoľko oddelených zásobníkov, do ktorých sa sypú jednotlivé druhy vytriedených smetí.

Rovnako to je v prípade odpadu zbieraného do vriec. „Vtedy sa na korbu auta nakladajú spoločne napríklad vrecia s plastmi aj vrecia s papierom. Odpad sa zváža spoločne z dôvodu úspory počtu zvozov a pohonných látok. Alebo sa používa jedno auto dopoludnia na zber papiera a to isté auto príde prázdne popoludní po plasty,“ zhrnula Kretter.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #mýty #odpad #smeti #triedenie odpadu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy