Prieskum: Väčšina Slovákov má obavy zo zdražovania

Viac ako polovica Slovákov pocítila výraznú zmenu životného štandardu smerom k horšiemu.

01.08.2022 09:54
slovensky vyrobok, obchod, kvalita z nasich... Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (9)

Pandémia výrazne ovplyvnila ekonomickú situáciu na Slovensku, čo malo za následok aj zmenu spotrebiteľského správania a nárast obáv obyvateľov. Obavy zo zdražovania a inflácie uviedlo až 67 % opýtaných.

Viac ako polovica Slovákov pocítila výraznú zmenu životného štandardu smerom k horšiemu. Značne k tomu prispieva aj fakt, že až 65 % respondentov zaregistrovalo negatívny dopad zdražovania na ich schopnosť odkladať si pravidelné mesačné úspory. Vyplýva to z prieskumu pracovného portálu Kariéra.sk

65 % Slovákov tvrdí, že si odkladá peniaze z výplaty, ale výrazne menej ako pred rokom. „Výrazný nárast inflácie, neustále zdražovanie a hroziaca energetická kríza sa podpísali aj na sporení Slovákov. To malo za následok, že až 65 % respondentov si mesačne nedokáže z výplaty odložiť peniaze v takej výške, ako boli doposiaľ zvyknutí,“ hovorí manažérka komunikácie a PR Kariéra.sk Katarína Tešla.

Naopak 35 % Slovákov nezaznamenalo výraznejší nárast životných nákladov, tým pádom neutrpel ani ich mesačný rozpočet a dokážu usporiť rovnakú peňažnú čiastku ako doteraz.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #peniaze #zdražovanie #životná úroveň