Jej pôvodným domovom je Severná Amerika, je to však veľmi odolná rastlina, nenáročná na pestovanie, ktorá odoláva aj nízkym teplotám a tiež chorobám. Do Európy sa dostala začiatkom 18. storočia.
Jej plody zaujali aj známeho ruského botanika, šľachtiteľa a ovocinára Ivana Mičurina, ktorý sa v roku 1910 začal zaoberať jej pestovaním a šľachtením. Dnes je arónia s obľubou vysádzaná ako ozdobný ker, ktorý na jeseň sfarbí svoje listy do krásnych červených a oranžových odtieňov.
Právom jej patrí označenie „kráľovná antioxidantov“, pretože má "vysokú schopnosť viazať voľné radikály kyslíka, ktoré pri nadmernej koncentrácii predstavujú riziko poškodenia štruktúry buniek a DNA.
„Takéto narušenie buniek môže následne viesť až k vzniku onkologických a srdcovo–cievnych ochorení,“ argumentuje Mgr. Katarína Blažová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.
A keďže najmä seniori trpia viacerými chronickými chorobami, je pre nich ideálnou vitamínovo-minerálnou bombou.
Na čo všetko nám môže pomôcť?
- na dobré trávenie,
- na posilnenie imunity,
- pri zápale močových ciest,
- zlepší krvný obeh a posilní cievy,
- zabráni zanášaniu ciev,
- pomôže udržiavať optimálnu hladinu krvného tlaku,
- doplní železo pri anémii,
- zmierni migrény,
- zlepší pamäť,
- dodá pružnosť našej pokožke,
- spomalí starnutie,
- pomáha pri chudnutí
Konzumáciou arónie dodáme nášmu telu vitamíny – C, A, E, P a vitamíny skupiny B, minerálne látky – vápnik, fosfor, železo, draslík, horčík, jód a bór. Obsahuje vlákninu a len minimum kalórií. Ukrýva v sebe prírodný sorbitol, preto je vhodná aj pre diabetikov.
Plody arónie dozrievajú v septembri a najlepšie je konzumovať ich čerstvé. Známe sú najmä šťavy, ktoré sa lisujú za studena, aby sa zachovali všetky prospešné látky. Obsahujú kyselinu kyanovodíkovú, avšak len v malom množstve, preto sa nemusíme obávať konzumovať ich v surovom stave.
Čítajte aj Čím viac rokov, tým viac kíl? Ako zatočiť s tukom na bruchu?V sušenej forme ju môžeme pridať do jogurtu, kaše, alebo si z nej pripravíme voňavý čaj. Používa sa tiež na výrobu liečiv a kozmetických prípravkov a je vynikajúca aj ako farbivo. Výborná je aj vo forme sirupu, džemu a kompótu.
Zdroj: Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hl.m.