Čo treba robiť, keď zistíme, že potravina je po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti či spotreby. Vyhodiť či zjesť? A ako je to s vínom?

Na potravinách sa môžeme stretnúť s dvomi ľahko zameniteľnými termínmi: dátumom minimálnej trvanlivosti a dátumom spotreby v znení „Spotrebujte do”. Čo vlastne znamená dátum minimálnej trvanlivosti? A čo dátum spotreby?

25.04.2023 07:00
jedlo, potraviny, obed, raňajky Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Dátum minimálnej trvanlivosti je iba odporúčaním a upozorňuje, dokedy si produkt zachová pôvodnú kvalitu. Aj keď po dátume minimálnej trvanlivosti môže potravina čiastočne zmeniť pôvodnú chuť, vôňu či konzistenciu, nemusí to vášmu zdraviu nijako ublížiť. Ide o prípady kedy je výrobok skladovaný v odporúčaných podmienkach a nemá porušený ochranný obal. „Aj preto môžu spotrebitelia veľakrát naraziť u niektorých predajcov na zľavnené potraviny, ktoré sú po dátume minimálnej trvanlivosti.

Predajca však musí takýto tovar ponúkať oddelene od ostatného a musí spotrebiteľa upozorniť, že je po dátume minimálnej trvanlivosti,” zdôrazňuje Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest.

Po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti je skôr na vás, aby ste daný výrobok otestovali – najlepšie pomocou vašich zmyslov. Výrobok si pozorne prezrite. Nie je obal nafúknutý? Nevykazuje artikel príznaky plesnivenia? Akú má konzistenciu? Ako vonia? Ako chutí? Pokiaľ sa všetko zdá byť v poriadku, malo by byť bezpečné potravinu skonzumovať.

Pozor na chladené produkty

Samozrejme, je potrebné si uvedomiť, že každý potravinový artikel môže mať odlišný dátum minimálnej trvanlivosti. „Ovsené vločky neodporúčame skladovať dlhšie ako dva mesiace po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti. Naopak cestoviny, múka či ryža vydržia bez rizika pre vaše zdravie až rok po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti,” komentuje Eduarda Hekšová. Dátum minimálnej trvanlivosti sa týka aj chladených produktov. Ak zabudnete na jogurt v chladničke, môžete ho bez obáv o svoje zdravie zjesť aj päť dní po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti.

S označením dátumu spotreby alebo použiteľnosti, ktoré často býva na potravinách vyznačené ako „Spotrebujte do”, je to však iné. Tento dátum nám totiž stanovuje dobu, dokedy je pri rýchlo sa kaziacich potravinách zaručená ich zdravotná bezpečnosť. Typicky sa s takýmto označením stretnete pri rybách, mäse a výrobkoch z chladiaceho pultu. Ide o výrobky, ktoré sa po uplynutí dátumu spotreby nesmú ďalej predávať. A to ani so zľavou či s upozornením.

Keď dátum chýba

Na niektorých potravinách dátum spotreby či minimálnej trvanlivosti budete hľadať márne. Ide hlavne o čerstvú zeleninu a ovocie, ale aj víno, soľ či ocot. „Pri týchto potravinách nemá výrobca povinnosť časovo dátum použiteľnosti ohraničiť. To však, samozrejme, neznamená, že sa výrobok nemôže pokaziť, a preto je dobré si kvalitu tovaru overiť vašimi vlastnými zmyslami,“ uzatvára Eduarda Hekšová . Pokiaľ sa v terminológii cítite stále stratení, môžete využiť nášho praktického sprievodcu, ktorý je k dispozícii na webových stránkach dTestu. Tento sprievodca vás prevedie určením bezpečného časového úseku na konzumáciu potravín po uplynutí ich minimálnej trvanlivosti.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #dátum spotreby #dátum minimálnej trvanlivosti