Na slovenskom trhu sa predávajú šunková saláma a Luncheon meat od zahraničných výrobcov, ktoré sa vyrábajú čisto z bravčového mäsa. Slovenskí výrobcovia ich musia podľa príslušnej vyhlášky vyrábať z kombinácie bravčového a hovädzieho mäsa. Od začiatku budúceho roka sa to zmení.
„Z dôvodu zníženej konkurencieschopnosti slovenských výrobcov oproti zahraničným upravujeme požiadavky na základnú surovinu týchto dvoch výrobkov tak, aby si výrobca mohol vybrať, či ich bude vyrábať z kombinácie bravčového a hovädzieho mäsa alebo len z bravčového mäsa," uviedol rezort pôdohospodárstva. Upravuje to novela vyhlášky o mäsových výrobkoch, ktorá nadobudne účinnosť od 1. januára budúceho roka.
Novelou vyhlášky sa tiež zmierňujú podmienky skladovania mäsových výrobkov. Teplota pri manipulácii a umiestňovaní mäsových výrobkov na trh sa zvýši zo 4 stupňov Celzia na 7 stupňov Celzia pri mäkkých mäsových výrobkoch, varených mäsových výrobkoch, pečených mäsových výrobkoch, tepelne opracovanom solenom mäse a mäsových polokonzervách.
Nevýhoda pre výrobcov
„Prijatie tejto zmeny je opodstatnené, nakoľko slovenskí výrobcovia mäsových výrobkov sú v nevýhode oproti zahraničným výrobcom," uviedlo ministerstvo. Podobné legislatívne zmeny podľa rezortu už prijali aj v okolitých členských štátoch Európskej únie. Nové nastavenie teplotných podmienok pri manipulácii a umiestňovaní na trh daných kategórií mäsových výrobkov vyplýva z výsledkov prieskumu trhu, v ktorom sa sledovali výrobcom definované podmienky skladovania dotknutých mäsových výrobkov. „Tieto parametre boli sledované u zahraničných výrobkov umiestňovaných na slovenskom trhu, ako aj na trhu v zahraničí," tvrdí ministerstvo.
Pri manipulácii a uvádzaní chladených mäsových výrobkov na trh bude prípustné krátkodobé zvýšenie teploty najviac o dva stupne Celzia na povrchu. „Podmienky na bezpečnosť potravín a ochranu zdravia týmto ustanovením nie sú dotknuté, nakoľko sa ustanovuje iba možnosť zvýšenia teploty na povrchu, ale nie v jadre chladeného mäsového výrobku," uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva. Krátkodobý časový úsek znamená nevyhnutný čas, počas ktorého sa manipuluje s chladenými mäsovými výrobkami, napríklad pri naložení a vyložení z dopravného prostriedku, zo skladu. „Táto požiadavka vyplynula z konzultácií so Slovenským zväzom spracovateľov mäsa a dôvodom je, že predovšetkým v letných mesiacoch sa môže krátkodobo zvýšiť povrchová teplota týchto výrobkov," dodal rezort.
Väčšia konkurencia
„Cieľom vyhlášky je odstránenie zníženej konkurencieschopnosti slovenských výrobcov mäsových výrobkov oproti zahraničným, ktorá sa prejavuje predovšetkým pri dodávkach mäsových výrobkov do obchodných reťazcov," dodalo ministerstvo pôdohospodárstva.